Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Ważny krok w kierunku budowy parku wodnego w Rzeszowie

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie". Dokument będzie zawierał m.in. analizy dotyczące kosztów, technologii budowy oraz funkcji aquaparku. Park wodny ma powstać na osiedlu Staromieście, w rejonie ulicy Jana Welca, na terenie o powierzchni 6 hektarów.

We wtorek, 19 kwietnia 2022 r.  w Urban Lab w Rzeszowie, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał z firmą Agraria z Warszawy umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie”.

Miasto rozważa realizację inwestycji w jednym z trzech wariantów. Pierwszy z nich zakłada budowę zadaszonego parku wodnego, drugi parku wodnego wraz z rekreacyjną częścią zewnętrzną, trzeci -  aquaparku, części zewnętrznej oraz krytego lodowiska.

- Prawie dokładnie rok temu zorganizowałem konferencję prasową z udziałem Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Tematem tamtej konferencji był aquapark. Budowa parku wodnego w Rzeszowie wysunęła się wtedy na pierwsze miejsce wśród moich przyszłych planów inwestycyjnych. Zapowiedziałem wtedy zajęcie się takim zadaniem. I szybko rozpoczęliśmy działania. W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy odpowiedni teren pod taką inwestycję. To działki na osiedlu Staromieście, które mają ok. 6 hektarów powierzchni – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab. - Przeprowadziliśmy także wiele analiz dotyczących funkcjonowania parków wodnych zarówno w Polsce jak i Europie. Sprawdzaliśmy m.in. jakie ich elementy, rozwiązania można przenieść na nasz grunt a jakich unikać. Te wszystkie nasze dotychczasowe działania zaowocowały tym, że dziś możemy podpisać umowę na opracowanie bardzo ważnego dokumentu - studium wykonalności. Będzie ono krokiem milowym przybliżającym nas do rozpoczęcia projektowania aquaparku – dodał Konrad Fijołek.
Reklama
- Cieszę się, że firma, którą reprezentuję będzie mogła pomóc mieszkańcom Rzeszowa w wyborze optymalnego wariantu aquaparku. Zajmujemy się tego typu zadaniami od wielu lat – przygotowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt opracowań – studiów wykonalności, programów funkcjonalno-użytkowych, koncepcji architektonicznych dotyczących w dużej części parków wodnych, basenów, term. Mogę zapewnić, że przygotujemy odpowiednią analizę w zakresie technicznym, prawnym, finansowym. Na analizę finansową przyszłej inwestycji kładziemy szczególny nacisk.  Chcemy w naszym opracowaniu przekazać ile taki obiekt będzie kosztował w przeciągu 20 lat funkcjonowania, co pozwoli podjąć najodpowiedniejsze decyzje odnośnie inwestycji. Będziemy się oczywiście także wsłuchiwali w głosy mieszkańców, ponieważ to oni powiedzą, czego oczekują od takiego obiektu. Naszą rolą jest dopasować obiekt do możliwości i potrzeb miasta – mówił Wiesław Smolec, prezesa zarządu Agraria Sp. z o.o.

- Zależy nam na tym, aby rzeszowski park wodny był skrojony na miarę oczekiwań mieszkańców a także na miarę możliwości miasta. Chcemy, aby oprócz funkcji rekreacyjnej pełnił także funkcję edukacyjną. Planujemy zastosować tam najnowsze zdobycze techniki, wykorzystać odnawialne źródła energii i technologie związane z budownictwem pasywnym. Chcemy, aby był obiektem ekonomicznym ale także nowoczesnym, na miarę XXI wieku – powiedział Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.

Studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie” będzie gotowe za 125 dni. Następnym  krokiem będzie przygotowanie przetargu na wybór firmy, która, w oparciu o dane ze studium wykonalności, opracuje już dokumentację projektową budowy aquaparku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Lenartowicza

RZESZÓW. Na części ulicy Lenartowicza wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Chodzi o odcinek od wysokości bloku przy Lenartowicza 41 do skrzyżowania z ul. Czackiego.

Rzeszów

Trwa zimowa akcja utrzymania dróg. Pługi i piaskarki wyjechały na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy drogowcy ruszyli do pracy wczorajszego popołudnia. Posypywarki posypywały solą i piaskiem główne ulice miasta, a także mniej uczęszczane drogi i chodniki. Akcja kontynuowana jest od dziś rana.

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Rzeszów

Za żłobek w nowym roku zapłacimy więcej

RZESZÓW. Podwyżki nie ominą rodziców najmłodszych dzieci w naszym mieście. Od lutego przyszłego roku stawki za pobyt dzieci w rzeszowskich żłobkach pójdą w górę.

Reklama