Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W rzeszowskim ratuszu gościli przedstawiciele Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek spotkał się w środę z przedstawicielami Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina (UNIC) oraz z członkami Prezydium Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Tematem spotkania była pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz obecność wojsk w Rzeszowie i okolicach.

Celem wizyty przedstawicieli Rady i Prezydium w Rzeszowie było poznanie tego, jak samorząd oraz mieszkańcy radzą sobie z napływem uchodźców, jak wygląda pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swoją ojczyznę i zdecydowali się na przyjazd do Polski. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas środowego spotkania w ratuszu przedstawił sytuację miasta. – Chciałbym podkreślić ogromną i ważną rolę jaką odegrali mieszkańcy naszego Rzeszowa, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zarówno tym, którzy zdecydowali się u nas pozostać na dłużej jak i tym, którzy byli u nas kilka dni i zdecydowali się na dalszą podróż w głąb kraju lub też za granicę. Za to gorąco dziękuję rzeszowianom. My jako urząd utworzyliśmy punkt pomocy i informacji na dworcu kolejowym, stworzyliśmy także, w hali na Podpromiu, centrum przyjmujące i dystrybuujące pomoc dla mieszkańców Ukrainy – mówił Konrad Fijołek. – Do centrum na Podpromiu trafiała pomoc, dary zarówno od mieszkańców naszego kraju jak też i z zagranicy, także z krajów, które państwo reprezentujecie. Chciałbym, za państwa pośrednictwem, podziękować ludziom dobrej woli, mieszkańcom wielu krajów Europy za tę dobroć – powiedział prezydent Rzeszowa.

Radę i Prezydium w Rzeszowie reprezentowali Marcos Perestrello de Vascocelos  (przewodniczący Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO), Joëlle Garriaud-Maylam, Spirydion Livanos (wiceprzewodniczący ZP NATO), Ruxandra Popa (Sekretarz Generalny ZP NATO), Michał Szczerba (Współprzewodniczący Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina). W skład delegacji, która spotkała się z prezydentem Rzeszowa weszli także przedstawiciele takich państw jak: Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Holandia, Włochy, Norwegia, Północna Macedonia.
Reklama
Podczas spotkanie poruszono również kwestię obecności w Rzeszowie i okolicach wojsk, przede wszystkim amerykańskich. - Dzięki obecności tych żołnierzy nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej.Rzeszowianie, gdy z nimi rozmawiam, często to podkreślają. Rzeszów w trakcie wojny w Ukrainie stał się miejscem szczególnym, rozpoznawalnym na mapie świata. O roli naszego miasta świadczą nie tylko wizyty najważniejszych polityków światowych ale także międzynarodowych organizacji zajmujących się także pomocą. Mam tu na myśli m.in. UNICEF, ONZ UNHCR – mówił prezydent Rzeszowa.

Joëlle Garriaud-Maylam w swoim wystąpieniu podkreślała ogromną pracę jaką wykonali mieszkańcy i samorząd Rzeszowa po wybuchu wojny w Ukrainie. Michał Szczerba zwracał uwagę na sprawne prace parlamentarne, dzięki którym szybko udało się przygotować i wprowadzić w życie regulacje prawne dotyczące pomocy uchodźcom. – Należy pamiętać o tym, że obecnie wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego. W nim będzie ważna nie tylko doraźna pomoc ale także rozwiązania długofalowe związane m.in. z edukacją, miejscami pracy – podkreślił Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

25 lutego rozpocznie się rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

RZESZÓW. Na zajęcia w Rzeszowie zostanie przyjętych 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Rzeszów

W marcu br. ma ruszyć przetarg na odmulenie rzeszowskiego zalewu

RZESZÓW. Wody Polskie informują, że przedsięwzięcie znajduje się obecnie w fazie przygotowania do realizacji.

Rzeszów

Mężczyzna zaatakował w autobusie 0B kontrolerkę biletów

RZESZÓW. Sprawca został dowieziony autobusem na Komisariat Policji.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej

RZESZÓW. Placówka będzie finansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci będą mieli kamery zawieszone na mundurach

RZESZÓW. Kamery będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego oraz z Wydziału Wywiadowczo-Interwencyjnego.

Rzeszów

Stworzenie basenów solankowych zagrożone?

RZESZÓW. Koncepcja utworzenia basenów solankowych w Rzeszowie znalazła się w budżecie na 2019 rok. 

Rzeszów

Spółka z Rzeszowa stworzyła poł czołg, pół drona. W planach stworzenie pierwszego latającego auta

RZESZÓW. Firma B-Technology Sp. z o.o. uruchomiła masową produkcję innowacyjnego drona Xerall X-TANKCOPTER.

Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku.

Reklama