Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstał model Układu Słonecznego

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści zyskali nową, „kosmiczną atrakcję”. W przestrzeni miasta powstał model Układu Słonecznego. Rozlokowanie elementów instalacji odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku.

Elementy Układu Słonecznego umieszczone zostały w różnych częściach miasta. Słońce pojawiło się na Rynku, nad wejściem do Rzeszowskich Piwnic, nieopodal znajdują się Mekrury (Rynek 25) i Wenus (obok drzewa), Ziemia i Księżyc ulokowane są na parking przy ul. Króla Kazimierza, z kolei na Bulwarach przy ul. Żeglarskiej 1 zamontowano Kometę Halleya. Cały model złożony jest z 13 ciał niebieskich. Szczegółowe informacje o lokalizacjach wszystkich obiektów, ich średnicy oraz współrzędne modelów w terenie, można znaleźć na stronie planety.rzeszow.pl. Znajdziemy tam również szczegółowe informacje na temat całego projektu, jak również mapkę z poszczególnymi ciałami niebieskimi.

Pomysłodawcą modelu jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium. Pomysł zaprezentowania w przestrzeni Rzeszowa ogromu skali Układu Słonecznego narodził się już 10 lat temu, w 2012 roku. Koncepcja zakładała stworzenie edukacyjnego modelu układu słonecznego pod nazwą „Planetostrada”, w formie modeli słońca i planet w skali 1 do 1 miliarda, umieszczonych wzdłuż bulwaru na lewym brzegu Wisłoka, na dystansie 4,5 km. Projekt był zgłaszany do budżetu obywatelskiego w 2014 i 2015 roku, jednak nie zdobył odpowiedniej ilości głosów. Współtwórcą tej pierwotnej koncepcji był Paweł Pasterz, który nie porzucił pomysłu i przez kolejne lata rozwijał go w ramach stowarzyszenia Ars Scientia. W 2022 roku projekt doczekał się w końcu realizacji.
Reklama
Układ Słoneczny w Rzeszowie powstał w skali 1 do 2 miliardów 200 milionów - nawiązując w ten sposób do wartości długości geodezyjnej południka rzeszowskiego 22° E – zarówno dla odległości, jak i rozmiarów słońca oraz planet. To co go wyróżnia spośród innych tego typu instalacji, to rozmieszczenie planet. - W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Paweł Pasterz.

W optymalnych lokalizacjach – możliwie najbliższych proponowanym – umieszczone zostały w nawierzchni chodników i placów, przeszklone kapsuły z modelami planet, ich fotografiami i krótkim opisem. Kapsuły są widoczne w nocy dzięki zasilanemu przez baterie słoneczne podświetleniu. Stanowią one podstawę dla swoistej edukacyjnej gry miejskiej, polegającej na poszukiwaniu w przestrzeni miasta Rzeszowa kolejnych modeli. Przy każdym modelu zamieszczony został adres i kod QR, który po przeskanowaniu odsyła na stronę www. 

W przyszłości Układ Słoneczny w Rzeszowie może zostać rozbudowany o kolejne, kosmiczne obiekty, takie jak: planety karłowate, słynne komety czy inne elementy układu słonecznego . W planach są również kolejne obiekty edukacyjne związane z astronomią oraz geodezją w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Główny budynek UR zmieni oblicze

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wykonanie przebudowy budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu

Rzeszów

Wraca funkcja "ciepłego guzika" w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK będą mogli ponownie samodzielnie otwierać drzwi autobusu.

Rzeszów

Ruchome schody i windy na stacji Rzeszów Główny jeszcze w wakacje

RZESZÓW. Postępują prace przy modernizacji dworca kolejowego w Rzeszowie.

Rzeszów

Ścieżka pieszo-rowerowa w parku na os. Kmity będzie oświetlona

RZESZÓW. Zanim ratusz przystąpi do stworzenia tzw. „strefy aktywnego wypoczynku” w parku na os. Kmity, zajmie się budową oświetlenia.

Rzeszów

Kolejne kontrole policyjne w autobusach MPK. Ujawniono 20 osób bez maseczek

RZESZÓW. Policjanci ponownie sprawdzali przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa przez pasażerów MPK. Skontrolowano niemal 840 pasażerów. 20 osób zostało pouczonych.

Rzeszów

Nowe szczegóły dotyczące wypadku na budowie przy ul. Bałtyckiej

RZESZÓW.  Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie dot. wypadku na terenie budowy, do którego doszło w dniu 3 lipca 2020 r. w Rzeszowie przy ul. Bałtyckiej.

Rzeszów

Będzie kolejny przetarg na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena

RZESZÓW. Radni podczas wtorkowej sesji przekazali 1,2 mln zł na budowę prawoskrętu przy Filharmonii Podkarpackiej.

Rzeszów

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama