Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Malowidło powstało na bazie czarno-białego zdjęcia rodziny z sześciorgiem dzieci. W górnym, lewym rogu pojawił się napis „Błogosławiona rodzina Ulmów”.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa, na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Działania fundacji mają na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow jest dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa. To właśnie on jest autorem kilku murali zdobiących ściany budynków w naszym mieście, w tym m.in. muralu na budynku MPWiK, muralu przy ul. Piłsudskiego (zleconego przez Browar Manufaktura), portretu Tadeusza Nalepy i Edwarda Janusza na garażu w rejonie siedziby Estrady Rzeszowskiej czy dziewczynki w słuchawkach na budynku ZOZ przy ul. Jagiellońskiej.

Mural powstał w związku z uroczystością beatyfikacji Rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich życia i męczeńskiej śmierci.
Reklama
Uroczyste odsłonięcie muralu „Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej”. Odbyło się w czwartek, 28 września 2023. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

– Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – mówił szef MEiN.

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rada Osiedla Staromieście oburzona brakiem rozbudowy ZSP Nr 3

RZESZÓW. Cała inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł.

Rzeszów

91-tysięczne Rushmoor czternastym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Kontakty z Rushmoor, liczącym ok. 91 tys. osób, zostały nawiązane w grudniu 2018 r.

Rzeszów

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

RZESZÓW. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ma nowego sponsora. Przygotowano również specjalną ofertę

RZESZÓW. Umowę podpisano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Rzeszów

Przy ul. Boya-Żeleńskiego zlikwidowano nielegalną uprawę konopi indyjskich

RZESZÓW. Odkryto niemal kilogram marihuany, 11 krzewów konopi oraz ponad 200 gramów mefedronu.

Rzeszów

Terrorysta w Urzędzie Marszałkowskim. Odbyły się ćwiczenia organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

RZESZÓW. „Wrzesień 2019” to kryptonim samorządowych ćwiczeń wojewódzkich, które w dniach 17-18 września 2019 r. odbywają się w UMWP w Rzeszowie.

Rzeszów

W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy Podkarpackim Centrum Nauki

RZESZÓW. PCN „Łukasiewicz”, które powstaanie w Jasionce, ma być gotowe do połowy 2022 roku.

Reklama