Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6 w Rzeszowie powstał mural poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Malowidło powstało na bazie czarno-białego zdjęcia rodziny z sześciorgiem dzieci. W górnym, lewym rogu pojawił się napis „Błogosławiona rodzina Ulmów”.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa, na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Działania fundacji mają na celu upamiętnienie bohaterstwa i odwagi rodziny Ulmów, a także innych Polaków ratujących Żydów.

Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow jest dobrze znany mieszkańcom Rzeszowa. To właśnie on jest autorem kilku murali zdobiących ściany budynków w naszym mieście, w tym m.in. muralu na budynku MPWiK, muralu przy ul. Piłsudskiego (zleconego przez Browar Manufaktura), portretu Tadeusza Nalepy i Edwarda Janusza na garażu w rejonie siedziby Estrady Rzeszowskiej czy dziewczynki w słuchawkach na budynku ZOZ przy ul. Jagiellońskiej.

Mural powstał w związku z uroczystością beatyfikacji Rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich życia i męczeńskiej śmierci.
Reklama
Uroczyste odsłonięcie muralu „Błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej”. Odbyło się w czwartek, 28 września 2023. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.

– Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – mówił szef MEiN.

– Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem tej rodziny i dzisiaj odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przerwa w działaniu psich parków w Rzeszowie

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku nieczynne będą psie parki na kilku rzeszowskich osiedlach. Przerwa techniczna zostanie wykorzystana na rekultywację terenu.

Rzeszów

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej

RZESZÓW. Na przejeździe kolejowym, znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej, zamontowane zostaną rogatki. Przebudowane zostanie także samo skrzyżowanie.

Rzeszów

Pędził 136 km/h w terenie zabudowanym. Dostał mandat 2600 zł i 20 punktów

RZESZÓW. Zaledwie kilka miesięcy cieszył się prawem jazdy 18-letni kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 86 km/h.

Rzeszów

Ogród Jordanowski w centrum Rzeszowa odnowiony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego w rejonie ulic Reformackiej i Unii Lubelskiej. Obiekt jest już otwarty.

Rzeszów

Karpacka Majówka w Rzeszowie. Jarmark, Święto Paniagi i Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. To będzie wyjątkowa, pełna dobrej muzyki i smacznego jedzenia majówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy luty w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 58,6 tys. pasażerów skorzystało z usług portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w ubiegłym miesiącu. To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 12 procent od dotychczasowego rekordu z 2019 roku.

Rzeszów

Jakie atrakcje w aquaparku w Rzeszowie? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

RZESZÓW. Miasto zbiera opinie mieszkańców dotyczące jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Rzeszowie.

Rzeszów

Giełda Biżuterii i Minerałów w weekend w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniach 11 i 12 marca 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się Zimowa Giełda Biżuterii i Minerałów. To kolejna edycja największych targów biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Reklama