Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Organizacja Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt w najbliższy poniedziałek rozpocznie protest pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Sprzeciwiają się decyzji Ministerstwa Środowiska odnośnie zgody na wystrzał dzików, jakoby miało to pomóc w walce z wirusem ASF.

Nie ma chyba nikogo, kto ostatnimi czasy nie słyszałby o decyzji Ministerstwa Środowiska, który wydał zgodę na masowy wystrzał dzików, jako element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W piśmie do łowczych, Ministerstwo Środowiska nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia. Warto dodać, że decyzję Ministerswa Środowiska zaakceptowało również Ministrstwo Rolnictwa, a opinie w tej sprawie wydał Państwowy Instytut Weterynarii.

"Należy zaznaczyć iż podejmowane obecnie działania ograniczenia populacji dzików były poddane wielokrotnym analizom na podstawie doświadczeń z innych państw, gdzie pomimo prowadzonego odstrzału obserwowano gwałtowny przyrost ich liczby, np. Niemcy czy Francja. Zgodnie z aktualnymi danymi w samych Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 836 865 tys. dzików, co daje aż o 42% wyższą wartość niż w poprzednim sezonie" - czytamy w opinii PIW.
Reklama
W związku z powyższym organizacja Viva Akcja dla Zwierząt zorganizuje w Rzeszowie protest. Rozpocznie się on 14 stycznia o godz. 18.00 pod Urzędem Wojewódzkim na ul. Grunwaldzkiej.

„Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!” – czytamy w oświadczeniu Viva Akcja dla Zwierząt.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF obliczyło, że w 2014 stwierdzono 46 przypadków ASF, w 2015 -  67 przypadków ASF, w 2016 – 76 przypadków, w 2017 – 724 przypadki a w 2018 aż 2627 przypadków.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rondo Pobitno będzie dwupoziomowe. Ratusz chce rozpocząć pracę w 2020 roku

RZESZÓW. „Będziemy iść w tym kierunku, aby powstał tunel” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Strzelali z broni śrutowej do okien domów mieszkalnych. Ponadto uszkodzili kilkanaście samochodów

RZESZÓW. Zatrzymani mężczyzni to 18- i 21-letni mieszkańcy Rzeszowa. 

Rzeszów

Nowe osiedle w Rzeszowie? Projekt uchwały pojawi się na najbliższej sesji

RZESZÓW. Radni o pomyśle będą debatować podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. 

Rzeszów

Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP. Ilu mieszkańców Rzeszowa udało im się oszukać?

RZESZÓW. Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciło troje mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Kolejne zwycięstwo Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Tytuł MVP powędrował w ręce Thibaulta Rossarda.

Rzeszów

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego.

Rzeszów

Radny wskazuje 7 zagrożeń wynikających z wprowadzenia nowego regulaminu ogródków letnich

RZESZÓW. Z nowym regulaminem nie zgadza się Witold Walawender, radny Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Powstaje projekt drogi łączącej ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Przetarg na wykonanie połączenia ul. Kopisto z ul. Wierzbową ruszy dopiero w przyszłym roku.

Reklama