Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Szkoła na ul. Kwiatkowskiego nosi imię Tadeusza Ferenca

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od wczoraj Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie nosi imię Prezydenta Tadeusza Ferenca. Placówka mieści się przy ul. Kwiatkowskiego, niedaleko domu, w którym mieszkał były prezydent Rzeszowa.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni przyjęli uchwałę dotyczącą nadania Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie imienia Tadeusza Ferenca. Z takim wnioskiem  wystąpiły wspólnie Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski szkoły.

- Nazwa wpisuje się w dotychczasowy program edukacyjny i wychowawczy placówki, w ramach którego postać Tadeusza Ferenca jest przedstawiana oraz wskazywana jako przykład w zakresie działalności społecznej oraz pedagogicznej podczas nauki oraz wychowania uczniów. Ponadto postać Tadeusza Ferenca mocno wpisuje się w społeczność lokalną, a pamięć o Jego osiągnięciach jest szczególnie kultywowana na osiedlu, na którym znajduje się placówka – brzmiało uzasadnienie uchwały.

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca odbyła się 3 kwietnia 2024 r. w sali gimnastycznej szkoły.

- Dzisiejsza uroczystość to swego rodzaju przesłanie, ale też wypełnienie pewnego testamentu śp. Prezydenta Tadeusza Ferenca, który nade wszystko ukochał w naszym mieście młodzież i szkoły. Jego największym marzeniem była budowa nowych szkół, bo wiedział, że edukacja na wysokim poziomie jest głównym motorem napędowym rozwoju miasta – podkreślał Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

– To symboliczny moment, w którym szkoła imienia śp. Tadeusza Ferenca przejmuje troskę, straż i dbanie o spuściznę, pamięć i dorobek Pana Prezydenta. To wy, młodzi, będziecie przypominać, jak nasze miasto za jego prezydentury z małego ośrodka przerodziło się w cudownie rozwijającą się metropolię.

Podczas uroczystości przypomniano film z nadania Tadeuszowi Ferencowi Tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

- Tadeusz Ferenc jest wśród najwspanialszych nazwisk kojarzonych z naszym miastem, ma zasługi jak wielu ludzi, o których czytamy w podręcznikach - mówił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej z Rzeszowa. Jak dodał, Prezydent Ferenc to człowiek, który zbudował wizję tego miasta,  ale i wychował swojego następcę – Konrada Fijołka, który kontynuuje jego misję i prowadzi Rzeszów ku nowym czasom. – Ta uroczystość mówi, że chcielibyśmy tacy być jak ten patron szkoły, chcielibyśmy być jak Prezydent Ferenc – zauważył poseł.
Reklama
– Nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca to nie tylko hołd złożony jego osobie, ale przede wszystkim zobowiązanie do tego, aby wartości, które przez całe życie reprezentował: ciężka praca, uczciwość, szacunek dla drugiego człowieka i dążenie do doskonałości wpisały się w życie społeczności szkolnej – zaznaczyła Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul. Według niej, prezydent Ferenc był architektem miasta nowoczesnego, otwartego, dynamicznie rozwijającego się i przyjaznego mieszkańcom.

-----------------------

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 w Rzeszowie. Z wykształcenia był ekonomistą. Pracował m.in. w WSK Rzeszów, przedsiębiorstwie Transbud i Budimex. W latach 1993 – 2001 pełnił funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej).

W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. W styczniu bieżącego roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc zmarł 27 sierpnia w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Miał 82 lata.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz podopiecznych TITUM

RZESZÓW. 23 lutego 2019 roku w hotelu Blue Diamond w Nowej Wsi obędzie się Karnawałowy Bal Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży TITUM.

Rzeszów

Alarm bombowy w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Ewakuowano ok. 500 osób

RZESZÓW. Policja rozpoczyna sprawdzanie ok. 300 pomieszczeń.

Rzeszów

Odrzucono pomysł radnych PiS odnośnie rozbudowy sześciu skrzyżowań w Rzeszowie

RZESZÓW. Punkt po głosowaniu został usunięty z planu obrad radnych.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże, w jednej ze szkół średnich, w tworzeniu klas z branży lotniczej

RZESZÓW. Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Reklama