Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Oddano do użytku nowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” zlokalizowany przy ul. Litewskiej. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

- Czasami ci, na których bardzo nam zależy, których kochamy potrzebują fachowej opieki. Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą. W godzinach pracy, naszych bliskich można przywozić do takiego domu i być pewnym, że jest im tu dobrze i spędzają czas z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” powstał w dawnym hotelu dla pielęgniarek przy ul. Litewskiej 2a. To budynek, który miasto dostało od urzędu marszałkowskiego. Jest to pierwszy tego typu ośrodek na terenie miasta. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych. Pobyt jest tutaj bezpłatny, po stronie opiekuna uczestnika zajęć pozostaje tylko jego dowóz na miejsce.

- Głównym celem działalności SDŚ jest kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób z zaburzeniami funkcji poznawczych. To, co bardzo ważne tutaj wszyscy podopieczni mogą się socjalizować wspólnie spędzając czas – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Ośrodek prowadzi treningi funkcjonowania w codziennym życiu, grupowe i indywidualne zajęcia aktywizujące, terapie ruchową i zajęcia usprawniające, terapię zajęciową. Podopieczni mają także czas wolny, mogą zjeść na miejscu ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. - Jest filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. To obiekt w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Krystyna Stachowska.
Reklama
Koszt utworzenia placówki 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsi uczestnicy Domu w ramach zajęć i terapii korzystają już z sali ogólnej, pracowni artystycznej oraz kulinarnej z jadalnią. Dodatkowo do ich dyspozycji jest sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności.

Ponadto na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną. Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.   - Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Zapraszamy, procedura skierowania do nas jest bardzo prosta.Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją kierująca do nas. A my staramy się zapewnić u nas pobyt w jak najbardziej domowych warunkach – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przy Galerii Rzeszów powstanie winda zewnętrzna

RZESZÓW. Radni bez szerszej dyskusji zaakceptowali projekt uchwały.

Rzeszów

Walka o wolność artystyczną w Teatrze Maska trwa. Ratusz wydał oświadczenie

RZESZÓW. Pomiędzy Teatrem Maska oraz Ratuszem trwa konflikt o spektakl #chybanieja. 

Rzeszów

Środki z Ministerstwa na remont hali Podpromie dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wyznaczono do 2021 roku.

Rzeszów

Ostatnie dni rejestracji do konkursu "web.Master podkarpacki"

Organizatorzy zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca.

Rzeszów

XI Targi Pracy WorkExpo

RZESZÓW. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w G2A ARENA.

Rzeszów

Pijany kierowca tira z Rzeszowa stracił panowanie nad pojazdem

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na drodze wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Łężyny.

Rzeszów

Kolejny krok do utworzenia Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Postępowanie na generalnego wykonawcę obiektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone w tym kwartale.

Rzeszów

Od 1 marca zmieni się rozkład jazdy 7 linii autobusowych

RZESZÓW. Zmiany związane są z wydłużeniem czasu przejazdów. 

Reklama