Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Oddano do użytku nowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” zlokalizowany przy ul. Litewskiej. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

- Czasami ci, na których bardzo nam zależy, których kochamy potrzebują fachowej opieki. Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą. W godzinach pracy, naszych bliskich można przywozić do takiego domu i być pewnym, że jest im tu dobrze i spędzają czas z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” powstał w dawnym hotelu dla pielęgniarek przy ul. Litewskiej 2a. To budynek, który miasto dostało od urzędu marszałkowskiego. Jest to pierwszy tego typu ośrodek na terenie miasta. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych. Pobyt jest tutaj bezpłatny, po stronie opiekuna uczestnika zajęć pozostaje tylko jego dowóz na miejsce.

- Głównym celem działalności SDŚ jest kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób z zaburzeniami funkcji poznawczych. To, co bardzo ważne tutaj wszyscy podopieczni mogą się socjalizować wspólnie spędzając czas – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Ośrodek prowadzi treningi funkcjonowania w codziennym życiu, grupowe i indywidualne zajęcia aktywizujące, terapie ruchową i zajęcia usprawniające, terapię zajęciową. Podopieczni mają także czas wolny, mogą zjeść na miejscu ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. - Jest filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. To obiekt w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Krystyna Stachowska.
Reklama
Koszt utworzenia placówki 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsi uczestnicy Domu w ramach zajęć i terapii korzystają już z sali ogólnej, pracowni artystycznej oraz kulinarnej z jadalnią. Dodatkowo do ich dyspozycji jest sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności.

Ponadto na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną. Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.   - Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Zapraszamy, procedura skierowania do nas jest bardzo prosta.Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją kierująca do nas. A my staramy się zapewnić u nas pobyt w jak najbardziej domowych warunkach – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Głos rzeszowskiej kurii w sprawie odwołanego spektaklu

RZESZÓW. Poznaliśmy stanowisko Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w sprawie spektaklu Pawła Passiniego #chybanieja.

Rzeszów

130 pożarów traw w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu. Jeden z największych miał miejsce w Rzeszowie

RZESZÓW, PODKARPACIE. 14 hektarów nieużytków spłonęło w Rzeszowie przy ul Beskidzkiej.

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Reklama