Reklama

Aktualności / Rzeszów

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań

Dodano: 05.12.2017 r.

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Na Uniwersytecie Rzeszowskim zaprezentowano wyniki kolejnej Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej 2017. Poznaliśmy poszczególne zestawienia wyników. Przypomnijmy, że od ostatniej Diagnozy minęły 2 lata.

W badaniach uczestniczyło 618 dorosłych mieszkańców Rzeszowa, których wylosowano z bazy ewidencji ludności dostarczonej Uniwersytetowi przez Urząd Miasta Rzeszowa.

Dane zostały zebrane przez studentów II roku socjologii UR, natomiast treść kwestionariusza została opracowana we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa, tak aby badanie pomogło władzom miasta dostosować kolejne inwestycje do potrzeb mieszkańców. Piecze nad wynikami trzymał Instytut Socjologii UR. Twórcami Diagnozy Społecznej są: dr Hubert Kotarski, dr Krzysztof Malicki oraz dr Krzysztof Piróg.

Pierwszym zaprezentowanym wykresem był stosunek mieszkańców Rzeszowa wobec Pomnika Czynu Rewolucyjnego, o którym mówi się coraz głośniej ze względu na opinie IPN-u. Według badań ok. 20%* mieszkańców nie chce zmieniać niczego w pomniku. 53% respondentów deklarowało, że zna jego nazwę, 37% wie co upamiętnia monument, natomiast 81% ankietowanych oświadczyła, że pomnik upamiętnia „czyn rewolucyjny”, nie zagłębiając się w historię.

Kolejną kwestią, która zainteresowała socjologów Uniwersytetu Rzeszowskiego była ocena działań Policji. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 40% osób ocenia ilość patroli na dzielnicach jako wystarczającą, a 13% nie odpowiada sposób w jaki rzeszowska Policja pracuje. Mieszkańcy Rzeszowa najbardziej obawiają się włamań i naruszeń mienia, z kolei aż 14% ankietowanych boi się wychodzić w nocy z domu.

Diagnoza społeczna wskazała, że większość mieszkańców Rzeszowa bardzo dobrze ocenia jakość swojego życia w stolicy Podkarpacia. Tylko 0,5% określa jakość życia jako bardzo złą. Ankieta pokazuje, że to kobiety i osoby po 56 roku życia najlepiej oceniają komfort życia w Rzeszowie, również osoby lepiej wykształcone starają się nie narzekać i pozytywnie postrzegają jakość swojego życia w mieście.

Modelowym jadłospisem rzeszowian są produkty zbożowe, mięso, wędliny oraz drób. ¼ ankietowanych spożywa słodycze i tylko 4% mieszkańców codziennie spożywa alkohol. Jeżeli jesteśmy już przy jadłospisie, to warto wspomnieć o wynikach badań BMI, które są częścią Diagnozy. Wynika z nich, że połowa rzeszowian ma prawidłową wagę, natomiast 1/3 ma nadwagę a 2,1% ankietowanych czuje się niedożywiona.

Ciekawą pozycją były badania, w których należało dokończyć stwierdzenie „Rzeszów to miasto…”. Wśród ankietowanych, aż 90% wskazało odpowiedz: zadbane. Często pojawiały się słowo tj.: bezpieczne, dobrze zarządzane oraz z dobrymi warunkami do uprawiania sportu i rekreacji.

Jeżeli chodzi o parkingi i buspasy, to zdecydowanie buspasy wywierają pozytywniejsze wrażenie na mieszkańcach, niż parkingi, a w zasadzie ich mała ilość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie obywateli Rzeszowa.

Najciekawsze wyniki przedstawiały ankiety o zaufaniu do Rzeszowskich polityków oraz o ich rozpoznawalności. Otóż największym zaufaniem wśród polityków cieszy się Tadeusz Ferenc, druga lokatę w tej kategorii zajmuje Marta Niewczas, natomiast na ostatnim stopniu podium jest przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec. Ostatnią lokatę wśród wymienionych polityków zajmuje Robert Homicki. Bardzo ciekawie wygląda kwestia rozpoznawalności rzeszowskich polityków. Wyniki badan pokazują, że jeżeli chodzi o rozpoznawalność, to prezydent Ferenc nie ma sobie równych, jedynie 2,3% ankietowanych nie zna prezydenta.

Prezentowane wyniki badań są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Cała praca wykonana zarówno przez Instytut Socjologii jak i jego studentów zostanie opublikowana w postaci książki, która ukaże się wiosną 2018 roku.

„Na pewno w książce dane prezentowane będą w bardziej szczegółowy sposób. Mamy dość interesujące badania tego co rzeszowianie myślą o innych rzeszowianach” - dr Krzysztof Piróg, jeden z twórców Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W ca...

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku  - Aktualności Rzeszów

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Lada dzień rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października....

Rusza kiermasz wielkanocny w rzeszowskiej Plazie - Aktualności Rzeszów

Rusza kiermasz wielkanocny w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Od 27 do 29 marca 2024 r. w CH Plaza odbędzie się Kiermasz Wielkanocny.  Wystawcy zaoferują regionalne produkty. Na sto...

Obok stacji Rzeszów Staroniwa powstała hala serwisowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Obok stacji Rzeszów Staroniwa powstała hala serwisowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Oficjalnie oddano do użytku halę, w której serwisowany będzie tabor Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Koszt inwesty...

Przebudowa ul. Załęskiej. Prace rozpoczną się lada dzień - Aktualności Rzeszów

Przebudowa ul. Załęskiej. Prace rozpoczną się lada dzień

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z konsorcjum firm, które przebuduje ulicę Załęską. Prace mają rozpocząć się lada dzień...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama
Reklama
Partnerzy: