Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Stolica innowacji dołącza do grona kilku europejskich miast, w których będzie funkcjonował wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Realizacją systemu zajmie się Asseco Data Systems. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Władze miasta podpisały umowę  na wdrożenie zaawansowanego technologicznie systemu, który docelowo ma upłynnić ruch w strefie płatnego parkowania i skrócić czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście.

„Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane na dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy” – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na obszarze objętym strefa płatnego parkowania zostaną rozmieszczone kamery, czujniki i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przesyłana na rozmieszczone na interaktywne tablice w strefie płatnego parkowania oraz do udostępnionej mieszkańcom aplikacji mobilnej. Będzie ona również zintegrowana z aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej.

„Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych” - powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems.
Reklama
Wprowadzeniem monitoringu wizyjnego zainteresowany był Kraków oraz Wrocław, gdzie trwa aktualnie pilotaż takiego programu: ”Trwa taki pilotaż w tej chwili. Póki co monitorujemy jak system się sprawdza. Wszystko jest kwestią różnych zmiennych” – informuje Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Stolica innowacji na pilotaż się nie zdecydowała, przez co stanie się pierwszym miastem w kraju wprowadzającym system na stałe: „Nie ma potrzeby wprowadzania programu pilotażowego. Chcemy od razu wprowadzić cały system” – informuje Agnieszka Siwak Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Rozwiązania w tym zakresie funkcjonują m.in. w Pizie, Paryżu i Pradze.

„Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G ” – dodaje Paweł Sokołowski.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

„Walczymy w interesie mieszkańców”. Śmieciarki w formie protestu spowolnią ruch w Rzeszowie?

RZESZÓW. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że taki protest może odbyć się 9 grudnia br.

Rzeszów

Przetarg na obwodnice południową ma szansę ruszyć w przyszłym roku

RZESZÓW. Wczoraj dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podpisał postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia.

Rzeszów

Ekrany akustyczne na ul. Lwowskiej pojawią się w 2021 roku

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w WPF-ie mówimy o montażu ekranów na wysokości osiedla Mieszka I na długości ok. 270 m.

Rzeszów

PKS zawiesza siedem kursów. Powodem brak dofinansowania

RZESZÓW. Kursy zostają zawieszone z dniem 1 grudnia br.

Rzeszów

Kolejne zatrzymania CBA w związku z tzw. aferą podkarpacką. Tym razem chodzi o elektrociepłownie

RZESZÓW. Wcześniej prokuratura przedstawiła, w tym wątku, zarzuty 12 osobom.

Reklama