Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. Jest to najmniejszy stopień urbanizacji wśród województw. W większości podkarpackich miast, z wyjątkiem Rzeszowa i Sędziszowa Młp., ubywa mieszkańców.

Na koniec czerwca 2019 roku na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4% wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Największym miastem jest Rzeszów, liczący na koniec I półrocza 2019 roku 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61,0 tys., a trzecie Stalowa Wola, licząca 60,8 tys. mieszkanców. Tuż za nią uplasował się Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce, liczące 1409 mieszkańców. Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie – 1422 mieszkańców i w Baranowie Sandomierskim – 1456 osób.
Reklama
Ogólna liczba mieszkańców miast Podkarpacia na koniec czerwca 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z końcem czerwca 2018 roku o 5,1 tys. ludności. Stało się to w głównej mierze za sprawą wzrostu w opisywanym okresie liczby ludności Sędziszowa Młp. o 4,8 tys. i Rzeszowa, o 4,0 tys. (miasta te zwiększyły znacznie liczbę mieszkańców m.in. poprzez poszerzenie granic).

Natomiast wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności – Przemyśl o 510 mieszkańców, Stalowa Wola o 788 mieszkańców, Mielec o 223 mieszkańców, Tarnobrzeg o 319 mieszkańców i Krosno o 163 mieszkańców. Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia, wzrost ludności wystąpił jedynie w Ulanowie o … 9 mieszkańców. 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Komunikat Urzędu Miasta! Transport dla uchodźców z Ukrainy do Wieliczki. Mogą zgłaszać się matki z dziećmi

RZESZÓW. Dzisiaj (2.03) o godzinie 12:00 spod dworca kolejowego Rzeszów Główny, w ramach relokacji rządowej, wyjadą dwa autobusy, które zabiorą oczekujących uchodźców z Ukrainy do Wieliczki.

Rzeszów

W samo południe w Rzeszowie zabrzmi hymn Ukrainy

RZESZÓW. W środę, 2 marca o godz. 12:00 z głośników umieszczonych na ratuszu rozlegnie się hymn Ukrainy.

Rzeszów

Kolejne tiry z darami wyjechały z Rzeszowa na Ukrainę. Zbiórka cały czas trwa

RZESZÓW. Cztery tiry wypełnione darami wyjechały wczoraj wieczorem z Rzeszowa na Ukrainę.

Rzeszów

Uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać dary w filiach RDK i korzystać z internetu w filiach WiMBP

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą bezpłatnie odbierać dary w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. Z kolei filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udostępniają stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2022 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy domach w Rzeszowie. 

Rzeszów

Od jutra w Rzeszowie przystanki "na żądanie"

RZESZÓW. Od wtorku, 1 marca 2022 r. część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zyska status „na żądanie”.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyły pierwsze transporty z darami

RZESZÓW. W niedzielę, spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy.

Rzeszów

Rzeszów dla Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy oraz miejsca zbiórki darów

RZESZÓW. Od soboty w Rzeszowie działają punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie.

Reklama