Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rzeszów będzie ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Prezydent spotkał się z Rzeszowską Radą Kultury

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, w Teatrze Maska Maska, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i miejscy urzędnicy spotkali się z Rzeszowską Radą Kultury, organem doradczym prezydenta.  W spotkaniu wzięli również udział rektorzy wyższych uczelni. Tematem rozmów było wspólne działanie przy aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Prezydent zwrócił się do rzeszowskich twórców kultury z prośbą o włączenie się do działań miasta i wspólną pracę nad ofertą kulturalną, aby przyciągnąć do miasta kolejne pokolenia. Chodzi o stworzenie kapitału na przyszłość. Zbudowanie w mieście tradycji kulturalnych. A te możemy stworzyć inwestując w kulturę i pracę naszych twórców. Aplikowanie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tworzenie tych tradycji nam ułatwi i na pewno nas zmobilizuje do sprawnego działania. Ważne jest aby przygotować ofertę opartą na twórczości naszych artystów, ofertę szeroką, która przyciągnie odbiorców. Chcemy też przyciągnąć znane, wybitne osobowości świata kultury, które będą ambasadorami naszego miasta na świecie.

- Czuję wielkie wyzwanie jakie się tu kryje. To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Pierwszym etapem działań podczas ubiegania się o tytuł ESK2029 będzie prezentacja kandydatur krajowych. Mamy na to czas do 14 sierpnia 2023r. Na  złożenie wstępnych aplikacji mamy czas do 15 września 2023, a preselekcja kandydatur odbędzie się od października do grudnia 2023.  Pełną aplikację musimy złożyć w  I połowie 2024r. a finalna selekcja odbędzie się II połowie 2024 roku. Komisja wybierze zwycięzców na początku 2025 roku.
Reklama
Podczas spotkania prezydent opowiedział o nowych przestrzeniach sztuki, jakie powstaną w mieście. To m.in. aula miejska, biblioteka nowa z częścią audytoryjną, forum ekspozycyjne na Placu Wolności, zagospodarowanie synagogi i terenów wokół niej, rozbudowa teatru z Galerią Szajny, kino Zorza, które przejmuje miasto, tereny kolejowe, czy muzeum fotografii.  Zaznaczył również, że zależy mu na dyskusji środowiska na temat wykorzystania i przeznaczenia Zamku Lubomirskich.

Nakreślił też wstępny kierunek w jakim miasto będzie podążać przygotowując ofertę.

-Jesteśmy pomostem pomiędzy wschodem a zachodem, potencjałem który mamy i chcemy wykorzystać. Mamy tradycje z dawnych czasów, do których możemy nawiązać, mamy ogromny potencjał oparty na kulturze żydowskiej. A do tego jesteśmy miastem międzynarodowym, otwartym bez uprzedzeń i co bardzo ważne, miastem studenckim. A studenci to nasz ogromny kapitał. Nie musimy wymyślać niczego, my bazę mamy. Wystarczy, że przedstawimy prawdę - powiedział prezydent.

W najbliższych dniach Wydział Kultury stworzy adres mailowy, na który artyści i animatorzy kultury, będą mogli wysyłać swoje propozycje, pomysły i które w kolejnych etapach będą omawiane i wprowadzane w życie.

 
Źródło: UM Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

LOTAMS otworzył swoją bazę serwisową w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

JASIONKA. Pierwszym zadaniem, które zostanie zrealizowane w nowej bazie będzie przegląd ciężki jednego z największych szerokokadłubowych samolotów na świecie – Boeinga B787.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 pod Rzeszowem. 35-latek zginął na miejscu

RZESZÓW. Kierujący osobowym chryslerem uderzył w ciężarowe Iveco.

Rzeszów

Gęste mgły na Podkarpaciu. IMGW wydał ostrzeżenie

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, dotyczące gęstych mgieł i szadzi na terenie województwa podkarpackiego.

Rzeszów

„Dzikie życie w wielkim mieście”. Ruszył wspólny zielony projekt Rzeszowa i Łucka

RZESZÓW. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu, przekazano szczegóły dotyczące projektu pn. „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie”.

Rzeszów

ZOBACZ. Na os. Pobitno powstaje jeden z największych parków kieszonkowych

RZESZÓW. Urządzenia do ćwiczeń dla dzieci, scena plenerowa i plac zabaw – to część elementów, które pojawią się w jednym z największych tegorocznych parków kieszonkowych w Rzeszowie.

Rzeszów

Dodatkowe połączenie z Jasionki do stolicy Włoch

RZESZÓW/JASIONKA. Od 29 października samoloty Wizz Air latają trzy razy w tygodniu z podrzeszowskiej Jasionki do Rzymu.

Rzeszów

Kwesta albertyńska na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. W dniach 1 i 2 listopada odbędzie się coroczna kwesta Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. Środki zebrane do puszek przekazane zostaną na realizowane przez organizację działania wspierające...

Rzeszów

Włamanie do baru w centrum Rzeszowa. Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku

RZESZÓW. Podejrzany 24-latek przyznał się do winy i poddał się dobrowolnej karze.

Reklama