Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Decyzją Sejmu Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy jest jednym z patronów 2022 roku w Polsce. W styczniu tego roku przypadała 140. rocznica śmierci, a w środę 8 marca 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który swoje życie związał z Rzeszowem. W obchody jubileuszowego roku włączyła się stolica Podkarpacia, gdzie zaplanowano z tej okazji Ponad 40 okolicznościowych wydarzeń

- Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Najbliższe z wydarzeń to warsztaty, które odbędą się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 4 przy ul. Ofiar Katynia. Zaplanowano je na najbliższa sobotę, 12 marca, będą związane z Ignacym Łukasiewiczem. Z kolei w holu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3 Maja można oglądać wystawę przedstawiającą biografię patrona roku. Kolejną, którą zaplanowano w rejonie letniego Pałacu Lubomirskich szykuje już Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Będzie to wydarzenie plenerowe.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie gra miejska, podczas której zespoły składające się z około 5-6 osób mają rywalizować odwiedzając miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem.
- Zaplanowaliśmy ją na 30 września. Scenariusz gry przygotujemy w oparciu o jego biografię, a uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z postacią i miejscami, w których przebywał. To m.in. I LO w Rzeszowie, czy kamienica, w której była apteka. Za sprawą postaci przebranych w stroje mieszczan z XIX wieku przeniesiemy się w czasie do tamtej epoki – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. I dodaje, że jubileuszowy rok to także niedawne otwarcie nowej biblioteki przy ul. Łukasiewicza, obok której 17 września odbędzie się piknik rodzinny.

- Uruchamiamy warsztatownię Ignacego Łukasiewicza. Chcemy przybliżyć i odkrywać na nowo postać naszego wybitnego krajana, który był nie tylko uczonym, ale także filantropem, aptekarzem i przedsiębiorcą. Zależy nam także na przedstawieniu postaci jego żony, która również była wyjątkową osobą. Ogłosimy konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli, w którym trzeba będzie wykazać się także znajomością postaci – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
 
Reklama
Wyjątkową niespodziankę szykuje Teatr Maska. – Przygotowujemy wydarzenia, w których mieszkańcy będą nie tylko widzami, ale wezmą w nich czynny udział. To na przykład spektakl improwizowany, nasi aktorzy przygotują się z ciekawostek i faktów na temat Ignacego Łukasiewicza, a rolą widzów będzie ułożenie ich w spektakl – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.
 
W Muzeum Dobranocek zostanie zrealizowany okolicznościowy film animowany, Biuro Wystaw Artystycznych szykuje dla dzieci i młodzieży warsztaty poświęcone światłu w sztuce. - Na wrzesień planujemy pokaz – spotkanie ze światłem. To będzie mapping autorstwa Bartosza Nalepy, połączony z koncertem elektronicznej muzyki. Zorganizujemy go w naszej sali widowiskowej – tłumaczy Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
 
– Znakiem rozpoznawczym I LO jest szeroko pojęta kultura pamięci. W tym roku wspominamy postać Ignacego Łukasiewicza, naszego ucznia w latach 1832-1836. Z tej okazji przygotowaliśmy także kilka wydarzeń, a nasi uczniowie drukują już w technologii 3D modele lamp naftowych. Nauczyciele szykują scenariusz lekcji o Łukasiewiczu, dedykowanej klasom 5-8 szkół podstawowych, a w czerwcu zaprosimy wybraną szkołę z rejonu Krosna i Jasła na plenerową debatę przy lampach naftowych, która odbędzie się na naszym dziedzińcu - uzupełnia Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
 
Zarząd Zieleni Miejskiej szykuje renowację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego. – To nagrobek zabytkowy, znajdujący się na naszym Starym Cmentarzu. Prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora. Chcemy w tym szczególnym roku przywrócić nagrobkowi wyjątkowy blask – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
 
- Mamy nadzieję, że we wszystkich wydarzeniach rzeszowianie będą uczestniczyć bardzo chętnie i licznie. Zachęcamy do tego – mówi wiceprezydent Stachowska.
 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Reklama