Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

"Punkt widzenia" - nowy mural w Rzeszowie już gotowy [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Mural inspirowany twórczością Edwarda Janusza ozdobił Wiadukt Śląski. Dzieło powstało w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Mapa rzeszowskich murali i graffiti powiększyła się o kolejne malowidło. Pod Wiaduktem Śląskim, przy ul. Reymonta, powstał mural inspirowany twórczością znanego rzeszowskiego fotografa z okresu Galicji - Edwarda Janusza. Nazwa muralu to „Punkt widzenia”. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza.

Prace nad muralem rozpoczęły się 1 czerwca. Dzieło o wielkości 300 metrów kwadratowych, stworzyło trzech artystów: Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń.

Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji. Jego kolorystyka wpisuje się w otoczenie stanowiące charakterystyczny punkt, który ożywia to miejsce. Całość jest artystycznym dialogiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Fotografia, która wieloaspektowo jest tematem muralu, stała się również nieodłącznym elementem życia człowieka. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, stanowi przede wszystkim narzędzie do zapisu historii. „Punkt widzenia” w obiektywie aparatu może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość.
Reklama
Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz  spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza). Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Reklama