Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Przebudowa układu dróg w centrum Rzeszowa na finiszu. Otwarto przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Największa inwestycja drogowa realizowana w ciągu ostatnich lat w Rzeszowie dobiega końca. Wczoraj otwarto przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego.  

- Od wtorkowego popołudnia kierowcy mogą już korzystać z nowego przejazdu pod torami w ciągu ul. Batorego. Nasze miasto zyskało komfortowe połączenie północnych osiedli z południowymi – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inwestycja, która jest już na samym finiszu, obejmowała swoim zasięgiem bardzo duży teren. W ramach tego zadania przebudowywany był układ komunikacyjny m.in. ulic: Batorego, Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego. Wiele prac zostało wykonanych pod ziemią - przebudowane zostały wszystkie instalacje, m.in. wodociągowa, kanalizacyjna.

- Głównym celem tej inwestycji była poprawa komunikacji pomiędzy północną a południową częścią Rzeszowa. Wszyscy pamiętamy stary przejazd pod torami na ul. Batorego. Był wąski, obowiązywał tam ruch wahadłowy. Nowy jest szeroki, komfortowy, ruch odbywa się równocześnie w obydwu kierunkach. Jestem przekonany, że kierowcy będą z niego chętnie korzystali. Dzięki temu z ruchu odciążymy inne ważne ulice śródmieścia m.in. Piłsudskiego, Cieplińskiego a także wiadukt Tarnobrzeski – mówi Konrad Fijołek.

Na inwestycję składało się wiele zadań. Wśród nich była budowa 3-wlotowego ronda dwupasowego w rejonie ZUS’u, połączona z wykonaniem ciągu pieszo  -rowerowego wokół ronda oraz rozbudową ul. Głowackiego. Kolejnym z elementów była budowa nowego odcinka drogi od ronda do przejazdu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym. Przebudowany i poszerzony został most na potoku Przyrwa w ciągu ul. Siemieńskiego.

Rozbudowana została ul. Fredry, ul. Orzeszkowej, przebudowano skrzyżowania z ul. Śniadeckich wraz z chodnikami. Pomiędzy ul. Śniadeckich a Orzeszkowej powstało nowe połączenie wraz miejscami postojowymi po obu stronach drogi.  Przebudowane zostało także skrzyżowanie ul. Styki z ul. Kopczyńskiego.
Reklama
Wiele prac zostało wykonanych na ul. Żółkiewskiego. Wśród nich wymienić można m.in. rozbudowę tej ulicy na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Batorego oraz budowę nowego odcinka tej drogi - od ul. Batorego do skrzyżowania z drogą prowadzącą do przejazdu pod torami. Na Żółkiewskiego, po obu jej stronach powstały chodniki, po jednej ścieżka rowerowa. Wybudowano tam także mury oporowe, przebudowano zatokę autobusową znajdującą się po stronie zachodniej.

Ul. Siemieńskiego przebudowano na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Maczka. Została poszerzona do trzech pasów ruchu, po stronie wschodniej powstał ciąg pieszo-rowerowy oraz nowa zatoka autobusowa, po zachodniej rozbudowano chodnik. Rozbudowano także skrzyżowania z ul. Kosynierów.

Po wschodniej stronie ul. Żółkiewskiego powstała droga serwisowa, obsługującej wschodni odcinek ul. Kochanowskiego oraz ulice: Chocimską, Klonowicza i Karpińskiego. Przy niej są nowe miejsca postojowe.

Ponadto m.in. wzmocniono nawierzchnie istniejących ulic, wybudowano i przebudowano ich odwonienia, wybudowano przepompownię wód opadowo-roztopowych oraz gruntowych, wybudowano i przebudowano oświetlenie, sieci wodociągowe, kanalizacje sanitarną i deszczową, gazociągi, sieci ciepłownicze.

Na skrzyżowaniu ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego powstała sygnalizacja świetlna oraz przebudowano tę na wlocie ul. Siemieńskiego do ul. Maczka.

Przebudowa układu dróg w centrum Rzeszowa wraz z budową przejazdu pod torami kosztowała blisko 54 mln zł. Miasto zdobyło na nią dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe. Wykonawca tego zadania, firma Strabag na całkowite zakończenie prac ma czas do 16 grudnia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. Kierowca osobówki zderzył się z sarną

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Kierowca volvo nie przeżył zderzenia z sarną, którą wcześniej potrącił funkcjonariusz ITD.

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Rzeszów

Pierwsi kierowcy w Rzeszowie ukarani wyższymi mandatami

RZESZÓW. W niedzielę, rzeszowscy policjanci ukarali mandatami w wysokości 1500 zł trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h.

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy

RZESZÓW. W Świlczy powstaje Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu”. Obiekt buduje firma Moris Polska. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. 

Rzeszów

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Reklama