Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Projekt uchwały mówiący o informowaniu mieszkańców o przyszłych inwestycjach został zawieszony

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Radni debatowali o systemie informującym mieszkańców Rzeszowa o przyszłych inwestycjach. Głosy na sali sesyjnej były podzielone. Ostatecznie temat został przesunięty do komisji.

Zgodnie z brzmieniem projektu uchwały Platforma Obywatelska chce zobowiązać Ratusz do opracowania i wdrożenia systemu informującego mieszkańców o poszczególnych etapach procedury opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego.

Aktualnie, w większości przypadków, informacje o podejmowanych inwestycjach dochodzą do mieszkańców z lokalnych mediów, czyli najczęściej wtedy, kiedy już wszelkie pozwolenia zostały wydane i nierzadko ostatecznością bywa rozpoczęcie protestu, o ile przedsięwzięcie w jakikolwiek sposób jest sprzeczne z opinią lokalnej społeczności.

Główny punkt uchwały brzmi następująco:

„Zobowiązuje się Prezydenta Miasta do niezwłocznego, lecz nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od wpłynięcia wniosku lub (odpowiednio) wydania decyzji, które nie dotyczą budownictwa jednorodzinnego, publikowania i aktualizowania zestawień tabelarycznych zwierających co najmniej następujące informacje:
 
  •     z wniosków o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT): adres nieruchomości, numer działki, datę złożenia wniosku, temat wniosku.
  •     z decyzji o WZiZT: datę wpływu wniosku, numer sprawy, rodzaj inwestycji, ulica i nr działki, sentencję decyzji, informację czy i od kiedy decyzja stała się ostateczna;
  •     z wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego: obszar objęty
  •     wnioskiem (numery działek), datę złożenia wniosku, przedmiot wniosku, nazwę podmiotu składającego wniosek, jeśli nie jest osobą fizyczną;
  •     z wniosków o pozwolenie na budowę: nr sprawy, temat wniosku, adres nieruchomości, nr działki.”

Podczas wtorkowych obrad na sesji Rady Miasta, radni zgłosili wniosek o autopoprawkę do projektu uchwały. Chodzi o domy jednorodzinne, o których pierwotnie nie było mowy, jednak przez wzgląd na to, że istnieją inwestycje zakładające budowę kilku lub kilkunastu nowych domów w ramach budowy nowego osiedla taka autopoprawka wydała się autorom uchwały konieczna. Nie wszyscy radni przyjeli propozycję optymistycznie.
Reklama
"Chciałem wyrazić dość krytyczne zdanie. My tą uchwałą chcemy zrobić coś "lepsiejszego" niż w ustawodawstwie obowiązuje. Jeżeli mieszkańcy się tym nie interesują, to szerszy dostęp niczego nie zmieni" - wyjaśnia Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

Poza tym panujący sposób informacji mieszkańców o podjętych inwestycjach ogranicza się aktualnie do przekazania wiadomości stronom postępowania. Zgodnie z propozycjami jakie słyszmy podczas sesji, radny Konrad Fijołek z PiS zasugerował stworzenie mapy z przyszłymi inwestycjami.

Pojawił się również pomysł autorstwa Andrzeja Deca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, który zaproponował, aby na terenie gdzie w najbliższym czasie miałoby się rozpocząć postępowanie administracyjne dążące do wydania warunków zabudowy zamontować tablice informujące mieszkańców. Pomysł został zapożyczony od miasta partnerskiego stolicy innowacji - Gainesville.

Za podjęciem projektu uchwały w zaprezentowanym kształcie z uwzględnieniem ww. autopoprawki był m.in. Jerzy Jęczmienionka z Prawa i Sprawiedliwości: "Zaproponowane rozwiązania są słuszne. Nam wszystkim powinno zależeć, żeby mieszkańcy brali udział w planowaniu przestrzeni. Zgadzam się z radnym Decem. Będę głosował za".

Podobne stanowisko prezentował radny Platformy Obywatelskiej: " Ta uchwała jest po to, żeby zgodność sąsiedzka istniała. Jeżeli chcemy, żeby plan inwestycji był przejrzysty, to musimy te dane publikować" - wyjaśniał Marcin Deręgowski. Warto wspomnieć, że przeciwko podjęciu projektu uchwały był zarówno prezydent Rzeszowa, jak również Konrad Fijołek oraz Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa.

Po wypowiedziach ww. radnych Marcin Fijołek pytał retorycznie: "Czy świadomość społeczeństwa jest problemem?!" Dojrzeliśmy do tego, żeby wiedze upowszechniać".

Koniec końców dyskusje przerwał wniosek o zamknięcie dyskusji, który wystosował radny Sławomir Gołąb. Kolejne głosowanie dotyczyło przesunięcia tematu do komisji. 14 radnych opowiedziało się za przesunięciem, co spowodowało "zamrożeniem" tematu.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. We wtorek, 4 stycznia wybrano zarząd Społecznej Rady Sportu. Na jej czele stanie Mirosław Wierzbicki, lekkoatleta i organizator imprez biegowych.

Rzeszów

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Ruszyły połączenia z Rzeszowa do Kolbuszowej

RZESZÓW. 3 stycznia br. zainaugurowano połączenia kolejowe na trasie Rzeszów – Kolbuszowa w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Rudnej Małej. Kierowca osobówki zderzył się z sarną

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Kierowca volvo nie przeżył zderzenia z sarną, którą wcześniej potrącił funkcjonariusz ITD.

Rzeszów

Szpital "na górce" wznawia porody rodzinne

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 przy ul. Lwowskiej od 1 stycznia 2022 r. przywraca porody rodzinne. 

Rzeszów

Pierwsi kierowcy w Rzeszowie ukarani wyższymi mandatami

RZESZÓW. W niedzielę, rzeszowscy policjanci ukarali mandatami w wysokości 1500 zł trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h.

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Reklama