Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z uczelnią w Hamburgu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o  współpracy z Helmut Schmidt University (Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych) w Hamburgu w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.  

Podpisana umowa zakłada m.in. rozwój wspólnych projektów badawczych, organizowanie wspólnych działań akademickich i naukowych, takich jak kursy, konferencje, seminaria, sympozja lub wykłady czy wymianę pracowników oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich.

Z ramienia Politechniki Rzeszowskiej porozumienie będzie realizować Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, natomiast ze strony Uniwersytetu w Hamburgu Katedra Maszyn i Układów Napędowych.

Prof. Lesław Gołębiowski z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz, koordynator projektu wyjaśnia, że wspólne badania będą dotyczyć aktualnych zagadnień i innowacyjnych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie zasilania elektrycznego, elektromobilności i specjalnej techniki napędowej. Badania obejmą też nowoczesne metody techniki wysokich napięć i zabezpieczeń przepięciowych i piorunowych w zakresie ochrony maszyn.
Reklama
„Nacisk zostanie położony na maszyny elektryczne o wysokim stopniu wykorzystania i specjalnych wymaganiach dotyczących ich niezawodności i dostępności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyć się będą maszyny axialne oraz zastosowania nadprzewodnictwa w elektrotechnice” – mówi prof. Gołębiowski.

W ramach podpisanej umowy zostały zaproponowane następujące zakresy badań: dynamika napędów elektrycznych w sieci, numeryczne metody obliczanie pola magnetycznego, mobilność elektryczna, energia odnawialna/energia wiatrowa, modelowanie napędów elektrycznych, turbogeneratory, systemy ochrony elektrowni przed przepięciami i piorunami oraz innowacyjne układy napędowe i maszyny specjalne.

„Mamy nadzieję być aktywnymi uczestnikami w rozwiązywaniu tych zagadnień. W trakcie współpracy będziemy dzielić się wynikami badań i wspólnie je publikować, co przyspieszy nasz rozwój naukowy” – dodaje prof. Gołębiowski. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

2 mln zł na budowę pierwszego odcinka nowej drogi na północy Rzeszowa

RZESZÓW. Droga, która połączy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego z ul. Lwowską będzie dużą i ważną inwestycją. W przyszłości odciąży ul. Lwowską i lepiej skomunikuje szybko rozwijające się tereny osiedli Pobitno...

Rzeszów

Nowa sygnalizacja świetlna przy szkole na os. Przybyszówka

RZESZÓW. Projekt sygnalizacji, zakup i montaż urządzeń oraz połączenie ich z Centrum Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym kosztowały 295 tys. zł.

Rzeszów

Urząd Marszałkowski przechodzi na pracę zdalną

RZESZÓW. Od wtorku zmieniają się zasady przyjmowania mieszkańców, którzy chcą załatwić swoje sprawy w urzędzie.

Rzeszów

30. Finał WOŚP w Rzeszowie: Koncerty, premiera hymnu i szereg atrakcji

RZESZÓW. W Rzeszowie zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty, warsztaty oraz pokazy.

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie ponad kilometrowa pętla dla biegaczy

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na realizację nowego odcinka ścieżki biegowej na Bulwarach. Zostanie on połączony z już istniejącą ścieżką tworząc pętlę o długości ponad kilometra.

Rzeszów

Zmiany w pracy Urzędu Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Od poniedziałku 24 stycznia do końca lutego br. Urząd Miasta Rzeszowa i jednostki organizacyjne miasta częściowo będą pracować zdalnie.

Rzeszów

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

RZESZÓW. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

Rzeszów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+. Dyżur ekspertów ZUS w Rzeszowie

RZESZÓW. W poniedziałek (24.01) pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS, będą pełnili dyżur ekspercki poświęcony Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu oraz Świadczeniu Wychowawczemu 500+.

Reklama