Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu rozpoczynają współpracę

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu w sprawie wspólnego kształcenia studentów, współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.

Porozumienie podpisali prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W uroczystości wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Podpisana umowa zakłada m.in. współpracę przy opracowywaniu programów studiów pierwszego stopnia na kierunkach prowadzonych zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Dotyczy to m.in. kierunków: automatyka i elektronika praktyczna, budownictwo, informatyka, logistyka i spedycja. W ramach umowy kandydaci na pierwszy rok studiów, którzy ze względu na wyczerpaną liczbę miejsc nie zostali przyjęci na Politechnikę Rzeszowską mogą podjąć studia na PWST-E w Jarosławiu. Z kolei absolwenci studiów pierwszego stopnia na PWSTE mogą kontynuować studia na Politechnice Rzeszowskiej.

„Nasze porozumienie dotyczy prowadzenia i wsparcia wspólnych kierunków studiów o profilu technicznym. Będą realizowane te kierunki studiów, które w planie ma uczelnia w Jarosławiu, i które wkomponowują się w to, co my robimy na Politechnice. Nasza uczelnia gwarantuje wsparcie kadrowe i możliwość przyjścia na studia magisterskie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia w Jarosławiu” – mówił prof. Markowski.
Reklama
Porozumienie obejmuje również współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów w PWSTE w Jarosławiu, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia.

„Dla nas jest to wielka szansa na to, żebyśmy mogli rozwijać się i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim i inżynierskim. Chcemy otwierać nowe kierunki i dzięki tej współpracy będziemy mogli to robić sprawniej. Będę zachęcał inne uczelnie, abyśmy tworzyli taką sieć współpracy” – mówił rektor Rejman.

Minister podkreślił, że polskie uczelnie dobrze kształcą, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. Powinny one współpracować ze sobą i konkurować ze światem. Minister Gowin zaznaczył, że Politechnika Rzeszowska dzięki planom rozwojowym może być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju całego regionu.

„Jestem przekonany, że uczelnia w Jarosławiu z tej współpracy wyniesie bardzo wiele korzyści. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest to natomiast szansa, aby Ci młodzi mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów licencjackich w Rzeszowie z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w stosunku do chętnych wykształcili się w Jarosławiu i następnie dobrze przygotowani przy udziale kadry PRz będą trafiać na studia magisterskie na PRz” – mówił minister Jarosław Gowin.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Dzienny Dom Pomocy dla seniorów

RZESZÓW. W miniony piątek oficjalnie oddano do użytku Dzienny Dom Pomocy przy ul. Dębickiej. To nowa placówka Caritas diecezji rzeszowskiej przeznaczona dla seniorów, którzy wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Rzeszów

Uwaga! Zmiany w programie 30. Finału WOŚP w Rzeszowie. Nie będzie koncertów na żywo

RZESZÓW. „Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, 30. Finał WOŚP odbędzie się w formule hybrydowej” – informuje organizator imprezy w Rzeszowie.

Rzeszów

30. Finał WOŚP w Rzeszowie. Ponad 260 wolontariuszy wyjdzie na ulice miasta

RZESZÓW. W tym roku pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na okulistykę dziecięcą.

Rzeszów

Nowa droga na os. Baranówka. Prace ruszą za kilka dni

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace przy budowie drogi, która będzie przedłużeniem ul. Prymasa 1000-lecia. Koszt inwestycji to 943 tys. zł.

Rzeszów

Odmulanie zalewu na Wisłoku idzie sprawnie. Będzie nowy park

RZESZÓW. Już ponad 200 tysięcy metrów sześciennych mułu udało się wydobyć z rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Prace zaawansowane są w 50-ciu procentach.

Rzeszów

Będzie kolejny park dla psów w Rzeszowie. Powstanie na os. Baranówka

​RZESZÓW. Na osiedlu Baranówka powstanie piąte już miejsce dedykowane czworonogom. 

Rzeszów

ZTM wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy autobusów

RZESZÓW. Od piątku autobusy komunikacji miejskiej będą kursować według rozkładów jazdy dla dnia roboczego wolnego od nauki szkolnej.

Rzeszów

W ciągu ul. Langiewicza powstanie bezkolizyjny przejazd przez tory

RZESZÓW. Ponad 300 tys. zł zarezerwowano w budżecie miasta na opracowanie dokumentacji projektowej bezkolizyjnej przeprawy przez tory w ciągu ul. Langiewicza. Przetarg ma ruszyć jeszcze w lutym br.

Reklama