Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie w rejonie ulicy Sucharskiego, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Budynek będzie miał jedną kondygnację i powierzchnię całkowitą prawie 800 m kw. Obiekt został tak zaprojektowany, aby w przyszłości można dobudować dodatkową kondygnację. W części mieszkalnej znajdą się cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej powstaną pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Budynek Centrum otoczony będzie ogrodem sensorycznym pełniącym funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.
- Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek – Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne. - Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.
Reklama
Na terenie Rzeszowa działają cztery domy pomocy społecznej świadczące usługi pomocy całodobowej dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, dysponujące 455 miejscami. Dodatkową formą pomocy skierowaną dla Seniorów, pozwalającą na ich pozostanie w naturalnym środowisku domowym jest działalność Ośrodków Wsparcia. W Rzeszowie działają dwa ośrodki wsparcia dla osób starszych: przy ul. mjr H. Sucharskiego 1, działający w strukturach DPS dysponujący 35 miejscami oraz przy ul. Seniora 2, będący w strukturach MOPS, dysponujący 115 miejscami.
- Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie od sierpnia tego roku działa mieszkanie chronione wspierane dla 10 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w mieszkaniu chronionym zamieszkuje 6 osób. To miejsce, które przygotowuje osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
W grudniu ubiegłego roku przy ul. Litewskiej otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”. Jest to placówka przeznaczona dla 25 osób starszych z różnymi postaciami otępienia, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz