Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Podkarpacie jest gotowe na zimę

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. Na briefingu prasowym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie informowano, że zakończono przygotowania do tegorocznej zimy. Obecni byli przedstawiciele Policji, PSP, GOPR i Wydziału Polityki Społecznej PUW. Poruszono m.in. temat bezdomnych.

Retoryka spotkania w Urzędzie Wojewódzkim była jasna: Podkarpacie jest gotowe na zimę. Przedstawiciele poszczególnych służb informowali, że wszelkie przygotowania dobiegły końca, a mieszkańcy naszego województwa mogą spać spokojnie. Nie mniej jednak całą konferencję rozpoczął wątek bezdomnych, dla których zima rok rocznie jest olbrzymim zagrożeniem życia.

Pomoc dla bezdomnych

W wyniku ogólnopolskiego badania bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku wynika, że na terenie województwa podkarpackiego znajduje się łącznie 933 bezdomnych, spośród których większość stanowią mężczyźni – 787. Dodajmy, że 1,6% z ogólnej liczby bezdomnych to dzieci.

Najwięcej takich osób znajduje się na terenie gminy Dębica, Rzeszów, Sanok oraz Jarosław. Tam też znajdują się specjalne placówki opiekuńcze. Wojewoda podkarpacki zapewnia jednak, że dla wszystkich osób bezdomnych znajdzie się dach nad głową w jednym z 19 schronisk na terenie naszego województwa. Do ich dyspozycji jest także pięć noclegowni oraz cztery ogrzewalnie.

„Służby zostały wyczulone na sprawy związane z osobami bezdomnymi. Pamiętamy bowiem, że na terenie naszego województwa wg. ostatniego spisu mamy 933 bezdomnych. Mamy dla wszystkich osób bezdomnych zapewnione miejsca noclegowe. Prosimy także obywateli by byli wyczuleni na los takich osób. Chcemy zwrócić uwagę na osoby w wieku senioralnym. Często te osoby, pozostawione same sobie, stają się bezbronne i dla nich może pojawić się zagrożenie. Ważna jest pomoc międzysąsiedzka” – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Wszystkie służby zapowiedziały gotowość

Nie mniej jednak na problemie bezdomności przygotowania do nadchodzącej zimy się nie kończą. Pozostaje jeszcze wiele ewentualnych problemów jakie mogą spowodować drastyczne zmiany pogodowe. Przedstawiciele Policji, GOPR-u, GDDKiA, Podkarpackiego Związku Dróg Wojewódzkich oraz oraz Państwowej Straży Pożarnej zapewniali, że są gotowi na ewentualne interwencje.
Reklama
„GDDKiA Oddział w Rzeszowie jest w 100% przygotowana do zimy, jeżeli chodzi o sprzęt i materiały. Mamy zagospodarowane w tej chwili 31 tys. ton soli, 186 jednostek drogowych do zwalczania śliskości i odśnieżania. Na 890 km dróg krajowych i autostrad, 160 km autostrad będzie odśnieżana w pierwszym standardzie, pozostałe w standardzie drugim” – wyjaśniał Andrzej Smyrski z GDDKiA Rzeszów.

„W imieniu pana marszałka Władysława Ortyla chciałbym potwierdzić, że Samorząd Województwa również przygotowany jest do zoomy, jeżeli chodzi o zarządzanie drogami w tym sezonie. Pod względem organizacyjnym jesteśmy przygotowani w 100%, pod względem finansowym jesteśmy przygotowani na zimę przeciętną. Chciałbym też zapewnić, że zarząd województwa ma rezerwy, które uruchomimy, jeżeli okaże się, że zima będzie ponadprzeciętna” – informował Piotr Miąso, dyrektor PZDW.

Zaproszenie do zimowych Bieszczad

Jak powszechnie wiadomo z perspektywy drogowców nadejście zimy wiążę się z kolejnymi obowiązkami i niezapowiedzianymi utrudnieniami, które dla dobra mieszkańców należałoby rozwiązywać natychmiast. Nieco bardziej prewencyjne działania czekały na GOPR-owców.

„Zasoby sprzętowe zostały zweryfikowane i sprawdzone. 1 listopada powołana zostanie służba śniegowo-lawinowa, która codziennie publikuje komunikaty na naszej stronie, określając stopień zagrożenia lawinowego. Jeżeli chodzi o szlaki, na których może wystąpić zjawisko lawinowe są oczywiście te szlaki oznakowane odpowiednimi tablicami. Poza tym zapraszamy w Bieszczady jak tylko spadnie śnieg” – wyjaśnia naczelnik Bieszczadzkiej grupy GOPR, Krzysztof Szczurek.
 
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwa Charty czekają na właściciela. Kto rozpoznaje te psy?

Policjanci z Głogowa Małopolskiego proszą o pomoc w ustaleniu właściciela dwóch psów rasy Chart. 

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Po 18 latach, Tadeusz Ferenc zrezygnował z funkcji prezydenta miasta Rzeszowa. Jako swojego potencjalnego następcę zaproponował Marcina Warchoła.

Rzeszów

Pijany 26-latek z Rzeszowa kradzionym autem pojechał do Łańcuta. Usłyszał zarzuty

RZESZÓW. 26-letni mieszkaniec Rzeszowa, który wspólnie z kolegą, wybrał się na wycieczkę do Łańcuta kradzionym samochodem, dodatkowo będąc pod wpływem alkoholu, usłyszał trzy zarzuty. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę z firmą Budimex na realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wartość inwestycji to blisko 74 mln zł.

Rzeszów

Na Stadionie Miejskim zaczynają montować nowe słupy oświetleniowe

RZESZÓW. Przebudowa Stadionu Miejskiego Stal na ostatniej prostej. Wykonawca rozpoczyna montaż nowego oświetlenia. Wszystkie prace mają zakończyć się do 25 lutego br.

Rzeszów

Z Wisłoka wyłowiono ciało zaginionej mieszkanki Rzeszowa

RZESZÓW. Poszukiwania zaginionej 63-letniej mieszkanki Rzeszowa trwały 6 tygodni. W poniedziałek jej ciało znaleziono w Wisłoku na terenie powiatu łańcuckiego. Rodzina potwierdziła tożsamość kobiety.

Rzeszów

Ruszyły konsultacje ws. zmiany granic Rzeszowa

RZESZÓW. W poniedziałek 8 lutego rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa, dotyczące poszerzenia miasta. Konsultacje potrwają do końca lutego.

Rzeszów

Na razie nie zamkną ul. Siemieńskiego. Rozkład jazdy autobusów bez zmian

RZESZÓW. „W związku z obfitymi opadami śniegu zaplanowane na poniedziałek, na godz. 12:00, zamknięcie dla ruchu odcinka ul. Siemieńskiego w Rzeszowie zostało przesunięte.”

Reklama