Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. Budowa COM kosztowała 7,3 mln zł.

- Misją tego Centrum jest sprawiać, aby osoby z umiarkowanym, a nawet znacznym stopniem niepełnosprawności mogły tu funkcjonować w sposób zbliżony do osób pełnosprawnych – podkreślał  Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. – To miejsce jest efektem wspólnej pracy wielu różnych instytucji i środowisk. Cieszę się bardzo, że powstało. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, w tym również Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, które tę inwestycję dofinansowało.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało przy ul. Sucharskiego na osiedlu Andersa, na działce sąsiadującej z Domem Pomocy Społecznej. Powierzchnia budynku wynosi 652 mkw. Został tak zaprojektowany, aby w przyszłości można dobudować dodatkową kondygnację. W części mieszkalnej znajdują cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu.

- Mamy wielką kuchnię, której wyposażenia i zaplecza mogłaby nam pozazdrościć niejedna restauracja. W części dziennej są m.in. pokoje do rehabilitacji, pokoje do wyciszenia, pielęgnacyjny, gdzie panie opiekunki mierzą ciśnienie i  uczą naszych podopiecznych codziennego funkcjonowania – mówiła Agnieszka Szlęzak, dyrektor Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego.
Reklama
Podczas środowej uroczystości,  wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podkreślała, że jest to miejsce nie tylko dla osób starszych, ale dla osób dorosłych, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

– Pensjonariusze będą tu mieli zapewnione usługi medyczne, a także możliwość rozwijania swoich kompetencji życiowych, co jest kluczowe dla ich samodzielności, ale też i poczucia przynależności do społeczeństwa – zauważyła z kolei Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas Hul.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie jest przeznaczone dla pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym dla 4 osób z możliwością okresowego pobytu całodobowego oraz dla 16 osób z możliwością pobytu dziennego.

Wykonawcą inwestycji jest firma Texom. Powstanie COM zostało dofinansowane z funduszy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie ponad 3 mln zł. Jak podkreślała Teresa Kubas Hul „w 2024 r na koszty funkcjonowania tej placówki przeznaczamy ponad 889 tys. zł”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Reklama