Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to największa obecnie inwestycja drogowa w Rzeszowie. Jej częścią będzie wiadukt nad torami kolejowymi, nowy most Załęski oraz przeprawa nad rzeką Młynówką. Nowa trasa połączy południe Rzeszowa z północą, odciąży z ruch centrum miasta i drogę. Roboty rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. - Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – informuje prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na budowie Wisłokostrady, badacze natrafili  m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Jak przekazuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, obecne znalezisko na terenie budowy nie wpłynie na przebieg zadania.
Reklama
- W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. W obiektach archeologicznych znajduję się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to; duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska - wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Dodaje, że badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów.

Inwestycję za ponad 169 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Pierwsi kierowcy powinni skorzystać z Wisłokostrady w 2026 roku.

 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi dla potrzebujących

RZESZÓW. W centrum handlowym Plaza obędzie się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa.

Rzeszów

Nowy żłobek powstanie na os. Wilkowyja

RZESZÓW. Radni zabezpieczyli pierwsze środki na budowę nowego żłobka na osiedlu Wilkowyja. Ma powstać do 2022 roku.

Rzeszów

Kierowco! Remont ul. Lisa-Kuli rozpoczęty [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Utrudnień należy się spodziewać do końca sierpnia. Remontowana droga będzie miała całkowicie nową nawierzchnię.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

RZESZÓW. „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania” – to hasło tegorocznej pielgrzymki z Rzeszowa do Częstochowy, która ze względu na pandemię odbywa się w zmienionej formie.

Rzeszów

Rusza budowa Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Dziś symbolicznie wbito łopatę pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja o wartości ponad 90 mln zł ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Rzeszów

29. Rajd Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice, objazdy autobusów

RZESZÓW. W czwartek rusza MARMA 29. Rajd Rzeszowski. Zawody odbędą się na ulicach Rzeszowa i powiatów: rzeszowskiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. 

Rzeszów

Kto wybuduje żłobek i przedszkole na os. Budziwój?

RZESZÓW. Władze miasta ogłosiły drugi przetarg na budowę żłobka i przedszkola na os. Budziwój. Poprzedni przetarg okazał się nieuważny ze względu na błędy formalne i za wysokie oferty wykonawców.

Rzeszów

Kolejne inwestycje na "Dworzysku". Powstaną nowe miejsca pracy

RZESZÓW. Firma „Efekt Plus”, lider na rynku europejskim w produkcji folii stretch, zamierza uruchomić nową linię technologiczną, a co za tym idzie - nowe miejsca pracy.

Reklama