Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie punkty odbioru odpadów wznawiają działalność

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie reaktywuje możliwość oddania odpadów, ale wg nowych zasad.

Rzeszów

Nowe godziny otwarcia Punktów Obsługi Podróżnego

RZESZÓW. ZTM poinformowało o zmianie godzin otwarcia dwóch POP’ów na prośbę pasażerów.

Rzeszów

Boisko w parku na Zalesiu zyska nowy wygląd

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która udoskonali boisko w parku na Zalesiu. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Rzeszów

Księża z parafii na Staromieściu zakończyli kwarantannę

RZESZÓW. 7 duchownych z parafii na osiedlu Staromieście zakończyło kwarantannę. Ósmy ksiądz nadal przebywa w szpitalu w Łańcucie.

Rzeszów

1 mln zł od PLK dla rzeszowskiego pogotowia na walkę koronawirusem

RZESZÓW. Pieniądze będa przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla personelu.

Rzeszów

Ul. Matysowska będzie rozbudowana

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która zaprojektuje i rozbuduje ul. Matysowską na długości ponad 2,6 km.

Rzeszów

WSIiZ rozpoczęła rekrutację na studia I i II stopnia

RZESZÓW. Pojawiło się sporo nowości, zarówno na ścieżkach polskojęzycznych, jak i angielskojęzycznych. Dokumenty można przesyłać drogą elektroniczną.

Rzeszów

Poczta Polska prosi o dane mieszkańców. Prezydent Rzeszowa odmówił

RZESZÓW. Samorządy w całej Polscy otrzymują maile od Poczty Polskiej z prośbą o przekazanie „danych ze spisu wyborców”. Taka wiadomość trafiła również do rzeszowskiego magistratu. Prezydent Rzeszowa odmówił udzielenia tych informacji.

Reklama