Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Na Nowym Mieście powstaną dwa budynki wielorodzinne? Deweloper wnioskuje o wydanie „wuzetki”

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Inwestor ponownie wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy na Nowym Mieście. Wg. wstępnych założeń mają tam powstać dwa budynki mieszkalne wielorodzinne. W Ratuszu słyszymy, że do żadnej zabudowy nie dojdzie.
 
Do Ratusza wpłynęło pismo w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji pn. „budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, miejscami postojowymi, układem komunikacji wewnętrznej oraz niezbędnymi urządzeniami budowlanymi”. Budynki miałby powstać na terenie pomiędzy kościołem Rzymskokatolickim Pw. Opatrzności Bożej i ul. Popiełuszki.
 
W piśmie mowa o ośmiu działkach o numerze 1097/3, 1097/4, 1097/5, 1072/273, 1072/274, 1072/238, 1674/31 oraz 1674/49, których dokładne położenie można bez problemu sprawdzić za pośrednictwem geoportalu miasta Rzeszowa.
 
Do dwóch razy sztuka?
 
Zaznaczmy, że prezydent Rzeszowa już raz (1 sierpnia 2017 roku) ustalił warunki zabudowy na przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne. Wtedy przed zabudową terenu, mieszkańców Nowego Miasta, uchroniło odwołanie od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniesione przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Nowe Miasto” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
 
SKO, decyzją z dnia 14 października 2017 roku, uchyliło zaskarżoną decyzje prezydenta. Kolejno Spółdzielnia zaskarżyła decyzję SKO i 7 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze postanowienia, włącznie z decyzją prezydenta Rzeszowa, przekazując jednocześnie sprawę do ponownego rozpatrzenia.
 
24 kwietnia inwestor wystosował wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego, które postanowieniem z dnia 2 maja 2019 roku prezydent zaakceptował. Sprawa jednak na tym się nie kończy i firma pismem z dnia 12 czerwca 2019 roku zwróciła się do Ratusza o podjęcie zawieszonego postępowania, w związku z czym temat zabudowy Nowego Miasta wraca do punktu wyjścia.


 
Zabudowa wciąż możliwa?
 
O całej sprawie dowiedzieliśmy się na grupie facebookowej: Rada Miasta Rzeszowa (tam również znajduje się treść pisma, a ww. informacje pochodzą właśnie z niego), gdzie jeden z mieszkańców osiedla poinformował, że Rada Osiedla otrzymała pismo, datowane na dzień 26 czerwca br., w którym inwestor ma nadzieje na ponowne podjęcie postępowania administracyjnego.
 
Reklama
„Jedna osoba z Rady Osiedla dostała do wglądu takie pismo. Temat tych bloków przewija się już kawał czasu. Firma Besta, która wykupiła teren za wszelką cenę chce tam postawić bloki. Mnie tylko ciekawi jedna rzecz, było spotkanie z prezydentem przed wyborami, walczyliśmy z drogą i prezydent powiedział, że do czasu kiedy on będzie prezydentem, to nie dopuści do tego, żeby wybudować tą drogę. Warunkiem postawienia tych bloków było wybudowanie tej słynnej drogi. Zastanawia mnie teraz jedna rzecz: jak oni chcą wydawać warunki zabudowy skoro wg. [prezydenta – przyp. red.] drogi ma nie być? – wyjaśnia Kamil, jeden z mieszkańców osiedla.
 
Wniosek o wydanie wuzetki na inwestycje został skierowany przez firmę Besta Przedsiębiorstwo Budowlane, która jest właścicielem ww. działek. O szczegóły zabudowy pytaliśmy pełnomocnika firmy, jednak bezskutecznie, gdyż ten odesłał nas do Ratusza. Z rozmowy dowiedzieliśmy jedynie, że „materiały są złożone w Urzędzie Miasta”, natomiast budynki będą „nie większe niż te, które tam są”.
 
Co na to prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc?
 
Tadeusz Ferenc po rozmowie telefonicznej z Ewą Kopycińską (z-cą Dyrektora Wydziału Architektury), zaznaczył, że utrzymuje narrację prowadzoną przed wyborami  i póki on zasiada na stanowisku prezydenta miasta, do każdej zabudowy nie dojdzie.
 
„[Besta – przyp. red.] złożyła pismo o podjęcie postępowania i nie będziemy na razie wydawać warunków zabudowy” – informuje Ewa Kopycińska.
 
„Póki jestem prezydentem decyzja nie będzie wydana, tak jak obiecałem mieszkańcom” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Rzeszów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do RBO

RZESZÓW. 161 propozycji zadań zgłosili mieszkańcy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja, a głosowanie rozpocznie się 8 września.

Reklama