Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, 10 maja 2022 r. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz rektorzy sześciu rzeszowskich uczelni, podpisali list intencyjny w sprawie „współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy”. 

- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy. Wiele już udało się zrobić. Mamy wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze. Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka. Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok – podpisujemy porozumienie dotyczące wspólnej promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie. Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.
Reklama
- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie – powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik. – Podpisując tę umowę jednocześnie nakładamy na siebie pewne obowiązki. W naszym interesie  jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - dodał prof. Sylwester Czopek. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i naszych uczelni. Dziękuję za tę inicjatywę  - podziękowała dr Bożena Sowa. – Dziś Rzeszów, w związku z sytuacją na Ukrainie, stał się miastem rozpoznawalnym na całym świecie. Ale z drugiej strony istnieje pewne niebezpieczeństwo, które obserwujemy, jako uczelnia międzynarodowa. Mam na myśli potencjalnych studentów z zagranicy, którzy mają pewne wątpliwości czy dobrze jest przyjechać tutaj, ponieważ miasto jest blisko tego co się dzieje w Ukrainie. Jest to dla nas pewien problem. Dotyczy on nie tylko studentów ale także biznesu. Daję to pod rozwagę panu prezydentowi, by spróbować przeciwdziałać temu zjawisku – zwrócił uwagę dr Wergiliusz Gołąbek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Awantura na lotnisku w Jasionce. 40-latek palił papierosa blisko tankowanego samolotu

RZESZÓW/JASIONKA: Strażnicy Graniczni zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który palił papierosa na płycie lotniska, w pobliżu tankowanego samolotu, a następnie znieważył interweniujących wobec niego funkcjonariuszy. 40-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Tour de Pologne. W środę utrudnienia w ruchu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z metą trzeciego etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne w Rzeszowie, w dniu 11 sierpnia, wystąpią utrudnienia w ruchu. Część ulic zostanie zamknięta. Kilkadziesiąt linii MPK pojedzie objazdami.

Rzeszów

W niedzielę przed Urzędem Wojewódzkim stanie mobilny punkt szczepień

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 8 sierpnia, przy ul. Grunwaldzkiej 15, przed siedzibą Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, po raz kolejny stanie mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19.

Rzeszów

Interaktywna ciężarówka pełna słodkości odwiedzi Rzeszów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę do stolicy Podkarpacia przyjedzie Wawel Truck. Interaktywna ciężarówka pełna słodkości zaparkuje przy al. Cieplińskiego podczas Rajdu Rzeszowskiego. 

Rzeszów

30. Rajd Rzeszowski: Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. Część rzeszowskich ulic oraz odcinków lokalnych dróg zostanie wyłączona z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Wyzwolenia z al. Okulickiego do przebudowy

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która przebuduje skrzyżowanie al. Wyzwolenia z al. Okulickiego. Inwestycja ma być dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawi się ponad 400 nowych defibrylatorów AED. Ruszyła akcja #dajemyserce

RZESZÓW. Powstanie również aplikacja na telefon lokalizująca ich położenie.

Rzeszów

W sobotę zbiórka krwi w CH Plaza

RZESZÓW. W akcji mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane pomocą innym. 

Reklama