Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, 10 maja 2022 r. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz rektorzy sześciu rzeszowskich uczelni, podpisali list intencyjny w sprawie „współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy”. 

- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy. Wiele już udało się zrobić. Mamy wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze. Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka. Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok – podpisujemy porozumienie dotyczące wspólnej promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie. Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.
Reklama
- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie – powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik. – Podpisując tę umowę jednocześnie nakładamy na siebie pewne obowiązki. W naszym interesie  jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - dodał prof. Sylwester Czopek. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i naszych uczelni. Dziękuję za tę inicjatywę  - podziękowała dr Bożena Sowa. – Dziś Rzeszów, w związku z sytuacją na Ukrainie, stał się miastem rozpoznawalnym na całym świecie. Ale z drugiej strony istnieje pewne niebezpieczeństwo, które obserwujemy, jako uczelnia międzynarodowa. Mam na myśli potencjalnych studentów z zagranicy, którzy mają pewne wątpliwości czy dobrze jest przyjechać tutaj, ponieważ miasto jest blisko tego co się dzieje w Ukrainie. Jest to dla nas pewien problem. Dotyczy on nie tylko studentów ale także biznesu. Daję to pod rozwagę panu prezydentowi, by spróbować przeciwdziałać temu zjawisku – zwrócił uwagę dr Wergiliusz Gołąbek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska w gronie najlepszych uczelni na świecie

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska dołączyła do grona 5 procent najlepszych uczelni na świecie, zajmując 1201+ miejsce według najnowszego THE Ranking 2022.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono "Przystań"

RZESZÓW. Przy placu Wolności uruchomiono placówkę wsparcia dziennego „Przystań”. Mogą z niej korzystać dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat. W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie z udziałem władz...

Rzeszów

Rzeszowski Bon Żłobkowy. Nabór wniosków rusza w tym miesiącu

RZESZÓW. W drugiej połowie września, osoby zainteresowane skorzystaniem z Rzeszowskiego Bonu Żłobkowego, będą mogły złożyć stosowny wniosek. Wysokość świadczenia wynosi 300 zł miesięcznie.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę integracyjnego placu zabaw przy Lisiej Górze

RZESZÓW. Firma z Jasienicy Rosielnej wybuduje integracyjny plac zabaw w rejonie rezerwatu Lisia Góra. Umowę już podpisano. Koszt inwestycji to blisko pół miliona zł.

Rzeszów

Duża inwestycja MPWiK w rejonie ul. Przemysłowej. Zapewni wodę nowemu rzeszowskiemu osiedlu

RZESZÓW. Powstaje duża pompownia oraz sieć wodociągowa, która zapewni wodę mieszkańcom osiedla Carpatia.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w powiecie rzeszowskim. Zginął 64-letni pieszy

RZESZÓW. 64-letni mężczyzna - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego - został śmiertelnie potrącony przez kierującego hondą. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku.

Rzeszów

Studentka architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona za projekt "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji"

RZESZÓW.  Inż. arch. Kamila Gołąbek została laureatką konkursu "Dyplom z Archicadem".

Rzeszów

Najpierw wielkie sprzątanie brzegu Wisłoka, potem festiwal reggae

RZESZÓW. Już w sobotę 4 września 2021 roku na rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 6. edycja festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”. Dzień wcześniej organizatorzy wraz z partnerami wydarzenia, będą sprzątać brzeg rzeszowskiego zalewu.

Reklama