Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Najnowsze rozwiązanie proekologiczne Rzeszów realizuje wraz z firmą kurierską InPost oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Akcja RePaczka umożliwia bezpłatne oddanie zużytych urządzeń do paczkomatów InPost. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz na stronie https://re-paczka.pl i nadać przesyłkę bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.

W ten sposób można przekazać różnorodny sprzęt: laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo i fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłane urządzenia mogą zostać ponownie wykorzystane, zgodnie z zasadami reuse.

– Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Reklama
W sytuacji, gdy w RePaczce znajdzie się sprzęt, którego serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt jego produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi. – Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski.

Przypomnijmy, że elektrośmieci można też oddawać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Cyklicznie miasto organizuje także zbiórkę obwoźną, a od października na osiedlach stawiane są pojemniki na niewielkie urządzenia. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia,...

Rzeszów

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Nabór wniosków od 16 marca

RZESZÓW. Od środy (16.03) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie będzie przyjmował wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Sikorskiego w Rzeszowie, 75-letni rowerzysta został potrącony przez samochód ciężarowy. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Reklama