Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Najnowsze rozwiązanie proekologiczne Rzeszów realizuje wraz z firmą kurierską InPost oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Akcja RePaczka umożliwia bezpłatne oddanie zużytych urządzeń do paczkomatów InPost. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz na stronie https://re-paczka.pl i nadać przesyłkę bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.

W ten sposób można przekazać różnorodny sprzęt: laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo i fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłane urządzenia mogą zostać ponownie wykorzystane, zgodnie z zasadami reuse.

– Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Reklama
W sytuacji, gdy w RePaczce znajdzie się sprzęt, którego serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt jego produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi. – Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski.

Przypomnijmy, że elektrośmieci można też oddawać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Cyklicznie miasto organizuje także zbiórkę obwoźną, a od października na osiedlach stawiane są pojemniki na niewielkie urządzenia. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto podsumowuje 2022 rok. Oto najważniejsze małe inwestycje zrealizowane w Rzeszowie

RZESZÓW. To m.in. nowe drogi osiedlowe, więcej zieleni w mieście i lepsza infrastruktura rowerowa.  

Rzeszów

Zablokowany przejazd przy hali Podpromie. Kiedy zostanie przywrócony?

RZESZÓW. We wtorek, 27 grudnia deweloper zagrodził przejazd łączący ul. Lenartowicza z drogą przy hali Podpromie w związku z rozpoczęciem budowy obiektu mieszkalno-usługowego.

Rzeszów

Wypadek na ul. Leszka Czarnego. Samochód potrącił pieszą

RZESZÓW. 42-letnia mieszkanka Rzeszowa została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Kobieta trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

​RZESZÓW. W Sylwestra komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg sobotniego rozkładu jazdy, a w Nowy Rok i w Święto Trzech Króli autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

Jedna osoba ranna w wypadku na ul. Nowosądeckiej

RZESZÓW. Jedna osoba została poszkodowana w zderzeniu volkswagena ze skodą octavią, do którego doszło na ulicy Nowosądeckiej w Rzeszowie. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rzeszów

Autobus wodorowy na ulicach Rzeszowa. Trwają testy

RZESZÓW. W Rzeszowie trwają testy autobusu wodorowego marki Autosan. Jeśli przebiegną pomyślnie, miasto planuje zakupić 20 pojazdów z takim napędem.

Rzeszów

Dotacje na zadania kulturalne w Rzeszowie w 2023 roku. Prezydent czeka na oferty

RZESZÓW. Ruszył konkurs na realizację zadań kulturalnych w 2023 roku w Rzeszowie. Na ten cel miasto zarezerwowało pół miliona złotych. 

Rzeszów

Odmulanie rzeszowskiego zalewu zakończone

RZESZÓW. Zakończył się proces wydobywania osadów z rzeszowskiego zalewu. Trwają jeszcze prace porządkowe, w tym min. demontaż maszyn.

Reklama