Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Koniec z prohibicją na Śródmieściu. Ratusz nie odwoła się od decyzji WSA

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę rzeszowskich radnych mówiącą o zakazie sprzedaży alkoholu od godziny 22.00 do 06.00 na terenie Śródmieścia. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od tej decyzji.

Projekt uchwały był pomysłem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca na prośby mieszkańców osiedli Śródmieścia. Uchwała, która została podjęta w grudniu poprzedniego roku mówiła o zakazie sprzedaży alkoholu we wszystkich punktach handlowych, prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Teren, na którym ww. zakaz obowiązywał ograniczał się jedynie do Śródmieścia.

Czego dotyczyła skarga?

Uchwała weszła w życie z dniem 1 lutego br. Kilkanaście dni później decyzje radnych zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W skardze zarzucono m.in. naruszenie prawa materialnego w związku z naruszeniem swobody działalności gospodarczej i prawa konkurencji oraz nie uwzględnienie opinii przedstawionej przez Radę Osiedla. Kolejnym argumentem, zawartym w skardze, była teza, że wprowadzony zakaz faworyzuje lokale gastronomiczne.

„Jest problem, ale problem jest w jednym sklepie, bo tak wywnioskowałem po spotkaniach z mieszkańcami. Dlaczego mają cierpieć inne podmioty, jeżeli problem dotyczy jednego z lokali” – wyjaśniał podczas dyskusji nad przyjęciem projektu uchwały Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa.

Dodatkowo skarga wskazywała, że decyzja o podjęciu uchwały wynikała z faktu zakłócania porządku i spokoju osób zamieszkujących w sąsiedztwie tylko jednego ze sklepów z alkoholem, zlokalizowanym przy ul. Matejki. Dodatkowo w skardze jest mowa o tym, że prezydent miasta cofnął koncesję na sprzedaż alkoholu w tym lokalu, toteż problem został zneutralizowany, a przy pozostałych lokalach takiego problemu po prostu nie ma.

„Nie może być tak, że jeden lokal i nieprawidłowości przy nim determinują odpowiedzialność zbiorową wszystkich podmiotów, które są na śródmieściu” – mówił  w grudniu Marcin Deręgowski z Platformy Obywatelskiej.

Wyrok WSA w Rzeszowie

Wyrok w sprawie uchwały zapadł w maju, a w jego treści stwierdzono nieważność zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu wyroku czytamy:
 
  • „Z uzyskanych przez skarżących informacji wynika, że Komenda Miejska Policji w Rzeszowie gromadzi danych pozwalających ustalić liczbę interwencji dotyczących zdarzeń z udziałem osób pod wpływem alkoholu w centrum Rzeszowa. Prowadzi natomiast zestawienia interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Wynika z nich, że liczba interwencji po wprowadzeniu zakazu przez radę miasta wzrosła – załącznik do pisma z 10 maja 2019 roku.”
  • „Sąd doszedł do przekonania, że ujawnione motywy wprowadzenia na terenie Osiedla Śródmieście-Północ i Osiedla Śródmieście–Południe zakazu nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży są niewystarczające. W uzasadnieniu Uchwały stwierdza się jedynie, że ograniczenie godzin dostępności napojów alkoholowych stanowi pomocny instrument w zapewnieniu przez władze lokalne bezpieczeństwa.”
  • „Wyeksponować należy także, że zakłócanie porządku publicznego w związku z nocną sprzedażą alkoholu w jednym z punktów w centrum miasta nie może uzasadniać wprowadzenia zakazu we wszystkich punktach prowadzących taką sprzedaż w tym obszarze.”
  • „Z uzasadnienia uchwały nie wynika, w jakim celu wprowadza się zakaz na terenie dwóch centralnych osiedli w sytuacji, gdy do zakłóceń porządku publicznego dochodzi wyłącznie w okolicy jednego punktu sprzedaży, który zresztą – jak wynika z treści skarg – już nie funkcjonuje.”
Reklama
Co na to Ratusz?

Teraz od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie miastu przysługuje odwołanie od ww. decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W Ratuszu słyszymy, że takie odwołanie nie zostanie złożone, co jest równoznaczne z uszanowaniem decyzji WSA.

„Nie będziemy się odwoływać od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Miasta Rzeszowa. W wyniku zaistniałej sytuacji zakaz sprzedaży alkoholu przestanie obowiązywać jeszcze w lipcu. Najbardziej prawdopodobna data to 20 lipca.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie mural poświęcony Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Akcja składać się będzie z czterech etapów.

Rzeszów

Jakich inwestycji miejskich możemy spodziewać się w 2019 roku w Rzeszowie?

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa opublikował plany zamówień publicznych na 2019 rok.

Rzeszów

CBŚP i Prokuratora Rejonowa z Rzeszowa zlikwidowali trzy agencje towarzyskie

RZESZÓW, POLSKA. Jak ustalili śledczy z prowadzonych agencji towarzyskich miesięcznie można było uzyskać ok. 120 tys. zł.

Rzeszów

RARR podpisuje umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Będą pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem

RZESZÓW. W wyniku realizacji dwóch projektów łącznie do sektora MŚP w postaci preferencyjnych pożyczek trafi 21 mln zł.

Rzeszów

Zaginęła 19-latka z Rzeszowa. Ostatni raz kontaktowała się z matką będąc w Zakopanem

RZESZÓW. Rysopis: wiek z wyglądu 25 lat, wzrost 180 cm, szczupła budowa ciała, włosy czarne, proste, długie. Oczy brązowe.

Rzeszów

W parku na ul. Rycerskiej wstrzymano pracę. Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać majątek

RZESZÓW. „Nie będziemy wydawać pieniędzy, kiedy sprawa się toczy” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc.

Rzeszów

Naukowcy z UR chcą stworzyć aorozol na depresję

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski planuje przeprowadzić badania, które pomogą leczyć depresje jesienno-zimową.

Rzeszów

Targi Carpathia Fishing - jedyne takie wydarzenie dedykowane wędkarstwu na Podkarpaciu

W dniach 16-17 lutego 2019 roku w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa po raz pierwszy na Podkarpaciu odbędą się Targi Wędkarskie Carpathia Fishing.

Reklama