Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Jak segregować odpady w Rzeszowie? Mieszkańcom pomoże specjalny słownik

Dodano:

RZESZÓW. W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci. Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedlach.
 
„Staramy się kreować jako miasto ekologiczne, jako miasto, które jest z jednej strony zielone, z drugiej strony chce budować neutralność klimatyczną i być niezwykle aktywne również na polu tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, a więc wykorzystywania maksymalnie odpadów generowanych przez nasze codzienne życie do ponownego obrotu” – mówił Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej dotyczącej segregacji odpadów komunalnych, na której zaprezentowano Słownik.
 
Jak podkreślał Prezydent Rzeszowa, aby prowadzić gospodarkę zamkniętego obiegu odpadów w sposób maksymalnie skuteczny, niezbędna jest intensywna edukacja mieszkańców w tym zakresie. - Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami – mówił Konrad Fijołek.
 
Pomysł na stworzenie słownika zrodził się podczas wrześniowego pikniku ekologicznego pod hasłem „Rzeszów bez plastiku”, który odbył się w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.
 
 „Słownik segregacji odpadów komunalnych” zawiera m.in.:
  • alfabetyczny wykaz 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane
  • informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u)
  • wskazówki dotyczące prawidłowego segregowania odpadów oraz informacje o korzyściach jakie niesie za sobą segregacja
  • szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości.
  • opisy symboli na opakowaniach, które ułatwią dokonywanie świadomych zakupów produktów, które nadają się do recyklingu
  • informację o tym, co warto samodzielnie kompostować i które odpady zaliczamy do frakcji Bio
 
Słownik w formie pliku PDF można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa
Reklama
 
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady na osiedlach, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do przetworzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. Już w 2023 roku ma to być 35 procent z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów. A w kolejnych latach limit wzrośnie aż do 65 procent.
 
Jak tłumaczy rzeszowski ratusz, prawidłowa segregacja odpadów i recykling mają znaczenie nie tylko w kwestii ekologii, ale również finansów. - Za niedotrzymanie limitów recyklingu samorządom grożą kary finansowe. Brak segregacji wpływa także negatywnie na koszt odbioru i zagospodarowania odpadów. Tam, gdzie mieszkańcy radzą sobie z tym obowiązkiem lepiej, opłaty można utrzymać na niższym poziomie – informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski "Medyk" rusza z akcją szkoleń z pierwszej pomocy

RZESZÓW. Uczestnicy dowiedzą się też, jak dbać o własne zdrowie, będą mieli okazję wykonać podstawowe badania czy zaszczepić się. Prozdrowotne działania placówki wspiera m.in. prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski z grantem na badania nad uzależnieniem od e-papierosów

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przeprowadzi badania nad cytyzyną, substancją, która może być pomocna w walce z uzależnieniem od e-papierosów.

Rzeszów

Już w sobotę otwarcie pijalni czekolady w Rzeszowie

RZESZÓW. Na najbliższą sobotę planowane jest otwarcie pijalni czekolady w Millenium Hall. Na wielbicieli słodkości czekają liczne atrakcje, m.in. największa w Polsce czekoladowa fontanna.

Rzeszów

Rozbudowa budynku głównego UR idzie zgodnie z planem

RZESZÓW. Już ponad rok trwa przebudowa budynku głównego A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana 16 C. Prace powoli zmierzają ku końcowi.

Rzeszów

Jest projekt uchwały w sprawie konsultacji społecznych w Rzeszowie

RZESZÓW. Gotowy jest projekt uchwały wprowadzającej konsultacje społeczne w ważnych kwestiach dla Rzeszowa.

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia gotowa na sezon grzewczy

RZESZÓW. Po serii remontów i modernizacji rzeszowska elektrociepłownia funkcjonuje w pełni sprawnie i wydajnie. Jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw ciepła dla Rzeszowa w okresie jesienno-zimowym.

Rzeszów

Budowa drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto zmierza ku końcowi

RZESZÓW. Inwestycja polegająca m.in. na budowie drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto jest już bliska finalizacji. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec tego roku.

Reklama