Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Władze województwa podkarpackiego na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
PODKARPACIE, POLSKA. „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” pod takim hasłem rozpoczęło się XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy. W tym roku bierze w nim ponad 4500 gości z Europy, Azji Centralnej, USA.  W tegorocznej edycji podobnie jak w poprzednich uczestniczy marszałek Władysław Ortyl.

Województwo Podkarpackie ustawiło także swój pawilon, który jest miejscem paneli dyskusyjnych a także degustacji podkarpackich potraw regionalnych. Wielkim wzięciem cieszą się przesmaczne proziaki. Udział województwa w forum współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

„Na forum w Krynicy po prostu trzeba być. Cieszę się, że po raz drugi zaznaczamy tu mocniej swoją obecność. Nasz pawilon cieszy się dużym uznaniem wśród gości. Tradycyjnie promujemy nasze inteligentne specjalizacje, ale wchodząc do naszej strefy przede wszystkim pokazujemy elementy związane z jakością życia. Przypomnę że równo za miesiąc impreza o równie wysokiej randze odbędzie się na Podkarpaciu czyli Kongres 590” – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Pierwszego dnia marszałek był panelistą w dwóch debatach. Pierwsza z nich to dyskusja o możliwościach pomocy polskim repatriantom. Moderatorem jej był dziennikarz Krzysztof Skowroński, a obok marszałka Władysława Ortyla dyskutowali: Michał Kisiel (Dyrektor Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów - Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Dom Polonii w Pułtusku), Jakub Kowalski (Kancelaria Senatu RP), Aleksandra Ślusarek (członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP).

Uczestnicy debaty podkreślali, że stworzenie możliwości repatriacji jest moralnym obowiązkiem państwa i samorządów wobec potomków zesłańców. Dwa lata po uchwaleniu nowelizacji ustawy o repatriacji opisywano jej praktyczny wymiar z przykładami przyjęcia rodzin repatriantów przez gminy. Podczas panelu padało wiele słów zachęty pod adresem samorządowców do przyjmowania repatriantów, jak też o wsparciu tego procesu ze strony państwa. Podczas panelu przywołano przykład z Podkarpacia. W Mielcu dzięki współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców mogła zamieszkać rodzina z Kazachstanu. Inspiratorem był człowiek, który zaoferował, ze przekaże dla takiej rodziny mieszkanie.
Reklama
„To bardzo dobry przykład współpracy między samorządami powiatu i gminy oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Temat repatriantów pojawił się ostatnio w ramach Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Wkrótce odbędzie się informacyjne spotkanie w tej sprawie. Liczymy, że wezmą w nim udział przedstawiciele rządu i senatu. Trzeba zachęcać naszych mieszkańców do podobnych działań. Teraz na Podkarpaciu jest ponad 160 repatriantów” – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

Temat drugiej debaty brzmiał "Patriotyzm ekologiczny – czy to się opłaca?" Obok marszałka województwa podkarpackiego wzięli w niej udział: Henryk Kowalczyk (Minister Środowiska), Bogusław Białowąs (prezes Banku Ochrony Środowiska) , Keit Pentus-Rosimannus (Deputowana - Riigikogu - Estonia) , Marek Ryszka (prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Paweł Sałek (doradca Prezydenta RP).

Dzisiaj kolejny dzień forum i niezwykle istotna z punktu widzenia Podkarpacia debata "Przemysł 4.0 w branży motoryzacyjnej. Optymalizacja produkcji", organizowana przez samorząd województwa podkarpackiego przy udziale Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Panel odbędzie się w pawilonie "Podkarpacka Strefa Spotkań".

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowi funkcjonariusze w szeregach Straży Granicznej na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 4 listopada 2020 r. na placu apelowym komendy BiOSG w Przemyślu odbyło się uroczyste ślubowanie 25 nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Podkarpacie

Koronawirus. W kraju rekord, na Podkarpaciu 1280 przypadków, w Rzeszowie ponad 300 [4.11.2020]

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim potwierdzono dziś 1280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego aż 311 w Rzeszowie.

Podkarpacie

Na moście w Nowej Dębie przywrócono ruch dwukierunkowy

PODKARPACIE. Na remontowanym moście przez rz. Dęba w Nowej Dębie ruch odbywa się już dwukierunkowo.

Podkarpacie

Chciał spalić dom, w którym przebywała jego rodzina

PODKARPACIE. 3 miesiące w areszcie spędzi 61-latek, który podłożył ogień na klatce schodowej domu, w którym przebywała jego rodzina. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Powołano konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powołała konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii. Został nim lek. med. Andrzej Wilk.

Podkarpacie

Koronawirus. 929 nowych przypadków zakażenia na Podkarpaciu [3.11.2020]

PODKARPACIE. Minionej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 929 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 570 osób, zmarło 12 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

65-latek zignorował kwarantannę i poszedł na badanie do szpitala

PODKARPACIE. 65-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, pomimo odbywania kwarantanny, opuścił swoje mieszkanie i udał się na badania do szpitala. Mężczyzna poniesie konsekwencje.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 1049 nowych zakażeń. Rzeszów na czele [2.11.2020]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych sanepidu, minionej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 1049 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało kolejne 465 osób, 13 zmarło.

Reklama