Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Egzotyczne zwierzęta ujawniono w busie, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. Były umieszczone w workach i pudełkach, które znajdowały się w czterech, staranne starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Kierowca, który je transportował, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Funkcjonariusze KAS poprosili pracowników Ogrodu Zoologicznego w Zamościu oraz koordynatora ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie o pomoc we wstępnej identyfikacji zwierząt. Jak się okazało, spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską. W busie przewożonych było 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. EUR.
Reklama
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego.

Przewóz okazów CITES przez granicę, bez zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Przemyślu powstanie nowoczesna strzelnica. Znajdzie się na terenie komendy BOSG

PRZEMYŚL. Roboty budowlane mają zakończyć się do końca października 2019 roku.

Podkarpacie

3,5 promila alkoholu nie przeszkadzało mężczyźnie kierować samochodem

PODKARPACIE. W świetle obowiązujących przepisów 39-latkowi grożą surowe konsekwencje.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na dk nr 77. Zginął 67-letni kierowca toyoty

PODKARPACIE. Do wypadku doszło w miejscowości Zaleszany.

Podkarpacie

Badania geofizyczne na trasie przyszłej S19

Zakończono już badania dla odcinków od Domaradza do Barwinka, natomiast na odcinku Babica - Domaradz badania jeszcze trwają.

Podkarpacie

Policyjny pościg za 18-latkiem zakończył się kolizją

KROSNO. Uwagę funkcjonariuszy drogówki zwróciło audi, które z prędkością ponad 100km/h pędziło w kierunku Miejsca Piastowego.

Podkarpacie

2,5 g marihuany w plecaku szkolnym 16-latka

JAROSŁAW. Sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny. 

Podkarpacie

Historyczny trakt Porta Rusica zostanie odnowiony. Rowerzyści otrzymają 50 km szlaków

PODKARPACIE.  Miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”.

Reklama