Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

22-latek uderzył skodą w drzewo. Interweniował śmigłowiec LPR

PODKARPACIE. 22-letni kierowca skody stracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Mężczyzna odniósł ciężkie obrażenia i śmigłowcem LPR został przetransportowany do szpitala.

Podkarpacie

Paralotnia runęła na ziemię. Nie żyje 44-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Knapy w powiecie tarnobrzeskim. 

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Leżajska. Nie żyją 2 osoby

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Więcej policjantów na podkarpackich drogach w majowy weekend

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci rozpoczęli działania pod hasłem "Majowy weekend 2023". Akcja potrwa do czwartku, 4 maja.

Podkarpacie

6-latek wjechał rowerem prosto pod samochód

PODKARPACIE. 6-letni chłopiec jadący  na rowerze został potrącony przez samochód. Mały cyklista trafił do szpitala w Rzeszowie.

Podkarpacie

Wielkie otwarcie bram Parku Tajemnicza Solina. W tym sezonie jeszcze więcej atrakcji

PODKARPACIE. Otwarciu towarzyszyć będzie piknik rodzinny oraz dodatkowe wydarzenia.

Podkarpacie

"Trzeźwy weekend" na drogach Podkarpacia. Skontrolowano ponad 21 tys. kierujących

PODKARPACIE. Ponad 21 tysięcy kontroli, 43 nietrzeźwych kierowców – to wynik policyjnej akcji pod hasłem „Trzeźwość”, którą funkcjonariusze przeprowadzili na podkarpackich drogach w miniony weekend.

Podkarpacie

Rusza budowa kolejnego odcinka S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Wartość kontraktu to ponad 365 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano w trzecim kwartale 2025 roku.

Reklama