Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Dodano:

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring. Dowiedz się, z czym wiążą się te modele outsourcingu.
 

Nearshoring: zalety i wady


Nearshoring polega na przeniesieniu procesów za granicę, jednak do krajów położonych w niewielkiej odległości i tym samym zbliżonych pod względem kulturowym. W ostatnich latach nearshoring cieszy się rosnącą popularnością – coraz częściej wypiera drugi model outsourcingu IT, czyli offshoring. Jednym z powodów są liczne zalety tego rozwiązania. Przeczytaj więcej na temat usługi na stronie: https://emagine.pl/dla-firm/uslugi/nearshoring/.

Główne atuty nearshoringu:

  • wyeliminowanie problemów związanych z różnicą stref czasowych – znacznie ułatwia to wspólną pracę nad projektami,
  • brak barier komunikacyjnych – specjaliści IT m.in. z Polski nie mają problemu z komunikowaniem się w języku angielskim,
  • zbliżone rozwiązania prawne – w rezultacie klient może być pewny, że np. przekazane dane nie zostaną upublicznione.

Firmy mające siedziby w krajach Europy Zachodniej, które są zainteresowane outsourcingiem IT, często poszukują specjalistów na polskim rynku. Mimo wielu zalet, jakie ma to rozwiązanie, muszą one jednak pamiętać też o wadach – mowa tu o kosztach. Nearshoring jest zwykle droższy niż offshoring.


Offshoring: z czym wiąże się jego wybór?


Alternatywą dla outsourcingu IT w modelu nearshoring jest offshoring. W tym przypadku klient decyduje się na outsourcing procesów IT do krajów odległych geograficznie i co za tym idzie również kulturowo. Przykładem może być korzystanie z oferty firmy mającej siedzibę w Indiach.

Jakie są zalety offshoringu? Do głównych korzyści należą:

  • niskie koszty wynagrodzeń – specjaliści IT choćby ze wspomnianych Indii mają niższe oczekiwania finansowe niż specjaliści IT z Europy Środkowej czy Wschodniej,
  • dodatkowe preferencje podatkowe – ich celem jest zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do współpracy.

Aspekt finansowy to jednak nie wszystko. Jednym z powodów malejącego zainteresowania offshoringiem są związane z nim zagrożenia. Znaczne różnice kulturowe, obniżenie jakości pracy, problemy komunikacyjne, dodatkowe trudności spowodowane różnicą czasu czy wreszcie ryzyko utraty własności intelektualnej – to główne wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się firmy, które zdecydowały się na offshoring.

Oto jak zarządzać zewnętrznymi dostawcami w obu modelach

Outsourcing IT – zarówno w modelu nearshoring, jak i offshoring – wiąże się z jeszcze jednym zagadnieniem, czyli skutecznym i bezproblemowym zarządzaniem dostawcami zewnętrznych usług. Zarządzanie dostawcami wcale nie musi jednak obciążać klienta. Aktualnie na rynku działają firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Ich oferta obejmuje:

  • scentralizowanie zarządzania umowami z dostawcami,
  • rozliczanie poszczególnych dostawców,
  • zawieranie umów z wybranymi dostawcami usług IT.

Co zyskuje firma korzystająca z takiej oferty? Z jednej strony może ona obniżyć koszty administracyjne, z drugiej natomiast w pełni skoncentrować się na kwestiach kluczowych dla rozwoju.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Reklama