Przyczyny złości u nastolatków
Każdy człowiek jest inny i każdego z nas złości co innego. W przypadku nastolatków nie jest inaczej, więc nie da się określić stałej i kompletnej listy przyczyn złości u nastolatków. Możemy się jednak oprzeć o badania specjalistów w tej dziedzinie i stworzyć listę przyczyn, które w ich opinii pojawiają się najczęściej.
- Niska samoocena
- Bycie ofiarą znęcania się lub ciągłej i niezdrowej presji ze strony otoczenia
- Konflikty w rodzinie
- Traumatyczne zdarzenia
- Śmierć bliskiej osoby
- Wiedza o byciu adoptowanym
- Substancje odurzające
- Rozwód rodziców
- Przemoc
- Żal
Jak pomóc „rozzłoszczonemu” dziecku?
Fakt, że każdy człowiek jest inny wpływa nie tylko na opisane powyżej przyczyny złości, ale też na to, jak sobie z nią radzić i jak reagować na złość dziecka. Istnieje jednak pewien schemat, który warto zastosować.
Zgodnie z nim należy zacząć od zidentyfikowania tak zwanego „zapalnika”, od którego wybuch złości się zaczyna. Jeśli dobrze znasz swoje dziecko lub umiesz z nim szczerze rozmawiać, to pewnie już wiesz czym ów zapalnik jest.
Polecana przez nas aplikacja działa w tle i w żaden sposób nie informuje osoby korzystającej z obserwowanego telefonu, że jest w ogóle zainstalowana. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do sytuacji, w której twoje dziecko dowie się, że je szpiegujesz, to jeszcze bardziej utrudnisz tym swoją komunikację z nim i zniszczysz resztki zaufania, jakie jeszcze do ciebie miało a złość u dzieci tylko się pogłębi.
Niekontrolowany gniew jest powszechny wśród młodzieży
Przedstawione sposoby na złość dla dzieci przydają się sporej większości rodziców. W obecnym świecie złość jest niestety zjawiskiem powszechnym. Większość nastolatków muszących sobie radzić ze zmianami zachodzącymi w ich umysłach i ciałach reaguje na nie jakimiś formami złości. Może się ona objawiać łatwymi do zauważenia wybuchami złości, ale może też opierać się o pasywną agresję i emocjonalne odsunięcie.
Jeśli wiec myślisz, że jesteś złym rodzicem, bo twoje dziecko złości się, to wiedz, że nie jest tak źle, jak myślisz i że owe problemy są tymczasowe, a jeśli poświecisz trochę swojego czasu i uwagi na szczerą rozmowę ze swoim dzieckiem i wspólnie popracujecie nad swoimi problemami, to każdą sytuację da się rozwiązać.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz