Kiedy należy wypowiedzieć polisę OC?
Pierwszy scenariusz to po prostu zmiana dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej. Zabierając się za poszukiwania nowej polisy odpowiednio wcześnie można liczyć na duże zniżki i promocyjne ceny. Nowa polisa zacznie działać po wygaśnięciu starej. Od razu po wykupieniu nowej polisy należy jednak zatroszczyć się o wypowiedzenie umowy dotychczasowemu ubezpieczycielowi. W przypadku zakupu nowego auta procedura może wyglądać nieco inaczej. Wielu kierowców nie chce korzystać z dotychczasowego OC i zamierza kupić nową polisę. W tym wariancie należy złożyć wypowiedzenie polisy OC ze skutkiem natychmiastowym, zaraz po wykupieniu i opłaceniu nowej polisy. W tej sytuacji poprzedni właściciel auta, który kupił tę polisę, może ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres. Nowy właściciel pojazdu ma jednak prawo do końca wykorzystać aktualną polisę (ale wciąż ciąży na nim obowiązek wypowiedzenia umowy nie później, niż dzień przed wygaśnięciem umowy).
Dlaczego wypowiedzenie polisy OC jest taka ważne?
Obowiązujące w naszym kraju przepisy sprawiają, że ubezpieczenie OC samochodu przedłuża się automatycznie na kolejny rok, jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana. W ten sposób ustawodawcy chcieli wykluczyć problem wielu nieubezpieczonych pojazdów na skutek zapominalstwa kierowców. Ma to swoje plusy – kierowcy, którzy nie zamierzają zmieniać ubezpieczyciela mogą liczyć na ciągłość umowy, nawet jeśli zapomną o terminie przedłużenia. Z drugiej jednak strony, zmieniając polisę OC należy bezwzględnie pamiętać o wypowiedzeniu starej umowy.
Każda firma ubezpieczeniowa posiada nieco inne procedury. Obecnie, wiele firm stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zaoferować większość swoich usług przez Internet, tak, aby klient mógł załatwić formalności bez wychodzenia z domu. Coraz częściej wystarczy jedynie wygenerować dokument i załączyć go na stronie firmy ubezpieczeniowej lub wysłać go mailem, pocztą tradycyjną, ewentualnie złożyć osobiście w najbliższej placówce ubezpieczyciela. W tym miejscu: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu można wygenerować dokument honorowany przez PZU i znaleźć instrukcję złożenia wypowiedzenia. Strona ta posiada takową instrukcję i generator dokumentów dla wielu firm ubezpieczeniowych. To najszybszy sposób na uzyskanie dokumentu, który następnie wystarczy wysłać do firmy ubezpieczeniowej.
Co zrobić, gdy nastąpiło podwójne OC?
Jak już mówiliśmy, wypowiedzenie OC powinno zostać dostarczone nie później, niż na dzień przed wygaśnięciem obowiązującej umowy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których klient zapomni o załatwieniu tej formalności, skutkiem czego jest automatyczne przedłużenie polisy. W ten sposób pojawia się problem podwójnego OC. Co można zrobić w tej sytuacji? Należy jak najszybciej wysłać wypowiedzenie niechcianej polisy do ubezpieczyciela (najlepiej złożyć je osobiście w placówce). Niestety, ten scenariusz może oznaczać pewne koszty, których nie unikniemy. Ubezpieczyciel ma prawo oczekiwać pokrycia kosztów za okres, w którym umowa obowiązywała.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz