Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Jak umyć silnik?

Dodano:

Czy mycie silnika to wysiłek, którego mógłbyś sobie oszczędzić i czynność zupełnie zbyteczna? A co jeśli wolisz, by twój samochód lśnił? Wielu ludzi po prostu nie może sobie pozwolić na to, by ich auta znajdowały się w stanie permanentnego niedoczyszczenia, dlatego czyszczą nie tylko wnętrze auta, ale również silnik. Jak więc to robić, by było to bezpieczne dla pojazdu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
 

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Tak twoje, jak i silnika


Jak dokładnie umyć silnik pojazdu w taki sposób, by nie uległ on żadnym uszkodzeniom? Warto to zrobić odpowiedzialnie i dokładnie, aby silnik nie zamarł na zawsze tuż po odpaleniu. Jeśli zrobisz to w sposób nieprawidłowy, uszkodzisz serce swojego pojazdu. Usterka może być niewielka, jeśli będziesz miał szczęście, ale może to być poważna awaria, a nawet trwałe uszkodzenie, czyli, na dobrą sprawę, całkowite zniszczenie silnika. Dlatego do zadania musisz się przygotować i nie spieszyć się nadmiernie – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego https://motoklub.pl

Pamiętaj, że komora silnika ma wiele newralgicznych punktów i nie możesz traktować ich nieuważnie podczas mycia. Zanim zaczniesz myć silnik, upewnij się, że auto jest zimne. Jeśli zaczniesz mycie na gorącym silniku, możesz się bardzo poważnie poparzyć! Dlatego odczekaj jakiś czas, aż silnik wystygnie. Jeśli jednak popełnisz ten błąd i postanowisz zacząć czyścić silnik nieostygnięty, używając do tego specjalnych preparatów, silnik nie tylko może ulec zniszczeniu, ale również wydzielić szkodliwe dla zdrowia opary. Nie chcesz ich wdychać, prawda?

Gdy już silnik będzie zimny, przygotuj odpowiednio wszystkie elementy umieszczone pod pokrywą silnika. Musisz je dokładnie zabezpieczyć. Wloty powietrza, elementy elektroniczne czy elektryczne muszą zostać przez ciebie okryte folią. Najlepiej, gdybyś zakleił je też taśmą. Jeśli wilgoć dostanie się do cewki zapłonowej albo do spryskiwaczy, to czeka cię niesamowicie kosztowna wizyta u mechanika.


ZOBACZ TEŻ: https://motoklub.pl/odma-olejowa


W jaki sposób myć silnik?


Jeśli chcesz używać zwyczajnych substancji do mycia silnika, wystarczy ci zwykły spryskiwacz. Pamiętaj, żeby używać tylko takich produktów, które zostały przeznaczone do czyszczenia silnika. W innym wypadku mogą czekać cię nieprzewidziane niespodzianki. Preparat do mycia silnika ma określony profil działania i nie zniszczy silnika, natomiast stosowanie substancji nieprzeznaczonych do tego celu może skończyć się awarią. Możesz kupić gotowy płyn do mycia silnika w postaci rozpylacza lub zakupić koncentrat, z którego samodzielnie przygotujesz płyn do mycia silnika, zachowując odpowiednie proporcje. Nigdy nie używaj szamponu samochodowego do mycia silnika.

Gdy już spryskasz silnik odpowiednią substancją, użyj do czyszczenia szczotki o niezbyt grubym i twardym włosiu. Z jej pomocą staraj się szczotkować najbardziej zanieczyszczone partie silnika, a gdy skończysz, opłucz wszystko wodą. Jeśli korzystasz z płynów do mycia silnika, postępuj z nimi tak, jak to przewidział w innym wypadku, gdyż ich skład ma określone substancje działające dobrze jedynie na silnik samochodu. Inne jego partie mogą zostać przez taki preparat silnie uszkodzone. Jeśli nie masz pewności co do mocy danej substancji, użyj jej tam, gdzie ślad po niej nie będzie zbyt widoczny, jeśli okaże się zbyt mocna.

Myjka ciśnieniowa nie może być stosowana zbyt blisko silnika, ponieważ silny strumień wody zdolny jest uszkodzić co wrażliwsze partie silnika. I jeszcze jedno. Silnik myj w miejscu do tego przeznaczonym, ponieważ wszystko, czym go myjesz, spływać będzie na podłoże. Jeśli zrobisz to w miejscu do tego nieprzeznaczonym, zniszczysz podłoże. Myj więc silnik w myjniach samoobsługowych, ale takich, które są do tego przystosowane.


Podsumowanie

Reklama
Pamiętaj: mycie silnika to nie wyścigi. Poświęć odpowiednią ilość czasu na to zadanie i wywiąż się z niego skrupulatnie. Mycie silnika może być bardzo proste, jeśli tylko skorzystasz ze wszystkich rad zawartych w artykule, zabezpieczysz odpowiednio wrażliwe elementy pod pokrywą silnika i zastosujesz się do zaleceń producenta środków do mycia silników. W taki sposób odświeżysz wygląd serca swojego samochodu, a będzie to bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego pojazdu!


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Skup aut w województwie podkarpackim. Gdzie szukać pomocy ze starym samochodem

Województwo podkarpackie jest w dużym stopniu zmotoryzowane. Na jego terenie działają liczne firmy specjalizujące się w handlu, transporcie, spedycji i innych, pokrewnych branżach, w których na co dzień korzysta się z samochodów.

Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i...

Artykuł sponsorowany

Nowy Mercedes-Benz Klasy C w wersjach Limuzyna i Kombi

Witaj w nowym, jeszcze bardziej cyfrowym i efektywnym świecie. Witaj w domu! Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

Artykuł sponsorowany

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy bez wątpienia są dobrą okazją do zobaczenia nowych miejsc i poznania innej kultury, jednak podczas takich podróży może dojść do niespodziewanych wydarzeń. Nagła konieczność skorzystania z pomocy medycznej poza granicami Polski...

Artykuł sponsorowany

Co to jest węgiel orzech?

Węgiel kamienny jest dużo częściej stosowany do ogrzewania niż węgiel brunatny. Wynika to, przede wszystkim, z tego, że jest bardziej kaloryczny. W przypadku osób korzystających z ogrzewania węglowego, wybór najczęściej pada na...

Artykuł sponsorowany

Innowacje technologiczne dla przemysłu farmaceutycznego tworzone na Podkarpaciu

Współczesny świat czeka wiele zmian i wyzwań związanych z dostosowywaniem się do post-pandemicznej rzeczywistości, na której nadejście faktycznie wciąż czekamy.

Artykuł sponsorowany

Rasy groźnych psów

Mówią, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach bohaterskich zwierzaków, które podjęły się heroicznego czynu, wyciągnięcie osoby z pożaru, uratowania topiącego się dziecka, czy odnalezienia jeszcze żywych ludzi pod...

Artykuł sponsorowany

Spotkania brokerskie - szansa na zdobycie nowych rynków

Ubiegły rok dla wielu przedsiębiorców przebiegł pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią COVID-19.

Reklama