Skąd się biorą owsiki?
Owsica, która dotyka dzieci, spowodowana jest przez owsiki ludzkie. Oznacza to, że zarazić się można wyłącznie od innego człowieka w bezpośredni lub pośredni sposób – wystarczy dotyk dłoni nosiciela lub obiektu, z którym miał kontakt. Do zakażenia pośredniego może dojść również poprzez jedzenie nieumytych owoców czy warzyw albo picie tzw. brudnej wody. Co więcej – owsicy można się nabawić nawet poprzez używanie tego samego ręcznika, pościeli, ubrań czy korzystania z tej samej toalety co nosiciel. Często zdarza się również ponowne zakażenie samego siebie. Nie bez przyczyny zatem ta dolegliwość jest określana mianem choroby brudnych rąk.
Jaja owsików, które trafią do organizmu, najpierw wędrują do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają. Następnie wylęgają się larwy, które trafiają do jelita grubego. Dorosłe już żerują na jelicie ślepym, żywiąc się przede wszystkim cukrami prostymi wyssanymi z treści pokarmowej. Samce zapładniają samice i wówczas giną. Żeńskie nicienie natomiast idą dalej w okolice odbytu, gdzie składają jaja. I to właśnie one wywołują nieprzyjemny świąd. Drapanie może doprowadzić to tzw. autoinwazji poprzez przeniesienie z rąk do ust i cykl zaczyna się od początku.
Jak walczyć z owsikami?
Oczywiście zakażenia nie można zataić. Należy niezwłocznie zawiadomić przedszkole, do którego uczęszcza dziecko. To nic wstydliwego – normalna dolegliwość wieku dziecięcego. Informując innych, niwelujemy ryzyko rozprzestrzenienia się pasożytów. Wówczas możemy liczyć na skuteczne pozbycie się owsików.
Skuteczne leczenie to nie tylko leki. Ważne, aby po diagnozie zmienić wszystkie ubrania oraz pościel, z których dziecko korzystało wcześniej. W innym przypadku może dojść do zakażenia wtórnego.
Źródło: https://www.bezowsikow.pl/o-owsicy/jak-pozbyc-sie-owsikow.html
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz