Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Jak i dlaczego handlować na giełdzie?

Dodano:

Co to jest giełda papierów wartościowych?
 

Papiery wartościowe są postrzegane jako zyskowna inwestycja, ponieważ dzięki publicznie dostępnym informacjom można przewidzieć ich zachowanie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach każdy może je kupić. Oczywiście, ryzyko popełnienia błędu i utraty pieniędzy zawsze istnieje, ale w porównaniu z lokatami, oszczędnościami emerytalnymi i funduszami inwestycyjnymi, dzięki akcjom firmowym można uzyskać aktywny dochód i osobiście zarządzać swoim kapitałem. A posiadanie części firmy jest kuszące. Jeśli planujesz zakup papierów wartościowych, będziesz musiał poradzić sobie z giełdą.

Giełda papierów wartościowych jest organizacją non-profit, która organizuje obrót papierami wartościowymi. Jest to najważniejsza część rynku giełdowego, ponieważ można na niej nie tylko sprzedawać i kupować, ale także emitować papiery wartościowe. Aby udostępnić swoje akcje na rynku, spółka przeprowadza IPO na giełdzie - pierwszą publiczną sprzedaż papierów wartościowych.

Jednostka obrotu na giełdzie, warunki dostawy i płatności są ustalane przez samych członków giełdy i ściśle odpowiadają ustalonym zasadom. Warunki przyjmowania nowych członków giełdy, jak również procedura tworzenia i zarządzania giełdą są określone w statucie. Działalność giełdy jest regulowana przez państwo. W Polsce giełda działa w oparciu o licencję wydawaną przez KNF https://www.knf.gov.pl/o_nas/komisja.


Czym zajmuje się giełda


Giełda papierów wartościowych pełni następujące funkcje:

  1. Zapewnia miejsce do obrotu papierami wartościowymi;
  2. Notowanie obejmuje papiery wartościowe dopuszczone do obrotu w rejestrze giełdowym i wyklucza je z tego rejestru;
  3. Ustala wartość rynkową papieru wartościowego - notowania - i dostarcza informacji na jego temat;
  4. Gromadzi i redystrybuuje dostępne środki;
  5. Powiadamia wszystkie zainteresowane strony o debiucie giełdowym i zapewnia do niej dostęp;
  6. Zapewnia, że transakcje zawierane na niej są realizowane i uczciwe
  7. Opracowuje standardy postępowania dla handlowców i karze za ich naruszanie.


Na czym zarabia giełda?

Reklama
Przychody giełdy stanowią prowizje od transakcji zawieranych na sali notowań, opłaty dla spółek za wpisanie ich akcji do rejestru giełdowego oraz składki wstępne, roczne i docelowe członków giełdy. W ramach rekompensaty za ponoszone ryzyko posiadacze papierów wartościowych otrzymują dywidendę - część zysku spółki, która jest wypłacana akcjonariuszom.

Giełdy papierów wartościowych dzielą się na giełdy uniwersalne i specjalistyczne. Na giełdach specjalistycznych handluje się przede wszystkim jednym rodzajem papierów wartościowych, natomiast na giełdach uniwersalnych sprzedaje się i kupuje różne papiery wartościowe. Na przykład w Polsce za uniwersalną giełdę uważa się GPW, ponieważ umożliwia ona obrót różnymi papierami wartościowymi: akcjami, obligacjami i euroobligacjami, kwitami depozytowymi, jednostkami inwestycyjnymi, certyfikatami udziału w hipotece oraz giełdowymi funduszami inwestycyjnymi.

 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama