Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Fotowoltaika w biznesie – dlaczego się to opłaca?

Dodano:

Inwestycje w pozyskiwanie energii ze Słońca są obszarem, który już od wielu lat nie jest na celownikach wyłącznie gospodarstw domowych, które poszukują oszczędności w pozyskiwaniu prądu na swoje potrzeby. Fotowoltaika jest opłacalna także dla przedsiębiorstw, które z roku na rok mają coraz większe pole manewru w zakresie i możliwościach jej wykorzystywania. Dlaczego to takie opłacalne?
 
Od kilku już lat stajemy przed obliczem wzrostowego trendu cen za prąd, które generują coraz wyższe rachunki, pogrążające w kosztach nie tylko gospodarstwa domowe, ale też przedsiębiorstwa – zwłaszcza te, które wymagają dużych nakładów energii elektrycznej, by realizować swoją działalność gospodarczą. Względy ekologiczne również wchodzą w grę, ponieważ konwencjonalne metody produkcji energii skutkują emisją szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla, w związku z czym koszty zarówno węgla, jak i emisji CO2 rosną. Dalszy wzrost cen jest zatem nieunikniony, dlatego firmy coraz częściej stawiają na innowacyjne rozwiązania ekologiczne w tym zakresie, zwłaszcza, że z biegiem czasu coraz bardziej im się to opłaca.
 
Zyskanie niezależności energetycznej od zakładu energetycznego poprzez zainwestowanie w instalację PV jest zdecydowanie bardziej lukratywne i rentowne, kiedy rynek komponentów fotowoltaicznych rozwija się technologicznie, a fakt że ciągle przybywa producentów, a technologia produkcji jest udoskonalana, koszt instalacji jest znacznie niższy aniżeli był jeszcze parę lat temu. Malejące ceny instalacji fotowoltaicznej są kolejną przesłanką jej opłacalności.
 
Przez pryzmat aktualnego prawa o OZE, na mocy ustawy z 19 lipca 2019 roku, przedsiębiorstwo, które zainwestowało we własną elektrownię słoneczną (do 50 kW mocy), może starać się o status prosumenta, co uprawnia do odbioru wyprodukowanych nadwyżek w wysokości 80% przy 10 kW instalacji lub 70% przy instalacji w przedziale 10-50 kW mocy. Nadwyżki mogą być odebrane z sieci energetycznej w ciągu 12 miesięcy od daty ich przesłania. Nadwyżki można również magazynować w podpiętym do instalacji magazynie energii. Inną możliwością jest sprzedaż prądu zakładowi energetycznemu na zasadach ogólnych, jednak w takim wypadku przedsiębiorstwo może odzyskać zaledwie 40% oddanych wcześniej do sieci nadwyżek energii – przy wyborze tej opcji przedsiębiorca powinien przy pomocy ekspertów zoptymalizować parametry planowanej instalacji do takiego stopnia, by zminimalizować ryzyko wysokich nadwyżek produkcji. Wstępne szacunki możesz również poznać w czasie rozmowy z infolinią, np. w  Stilo Energy.
 
Reklama
Obszar dofinansowań fotowoltaiki także stanowi szerokie spektrum wyboru dla przedsiębiorców. Można bowiem wziąć kredyt, postarać się o dofinansowanie dotacyjne z Unii, rządowe czy regionalne – najpopularniejsze programy pomocowe to „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” i „Energia Plus”, z czego ten ostatni jest wręcz idealny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców, ale również polecaną im opcją jest leasing finansowy, operacyjny lub pożyczka leasingowa. Ta forma dofinansowania wiąże się ze znacznie niższymi kosztami w stosunku do pozostałych opcji (oprócz dotacji), nie wymaga wielu formalności, które na ogół są zmorą przedsiębiorców oraz
od początku sprzyja oszczędzaniu w firmie, ponieważ można powiedzieć, że instalacja „spłaca się sama”.

To nie koniec przesłanek opłacalności fotowoltaiki dla firm. Z racji stale ewoluującego problemu środowiskowego, instalacja własnej elektrowni słonecznej jest nie tylko wyrazem troski o własny budżet, ale także o otaczającą nas naturę. W dobie globalnego wzrostu świadomości środowiskowej, zainwestowanie w elektrownię słoneczną sprzyja wizerunkowi firmy, stawiając ją w pozycji prośrodowiskowej i ekologicznie odpowiedzialnej. Nic nie przemawia za tym, by fotowoltaika się nie opłacała. Nie warto więc czekać i już dziś zacząć planować budowę własnej elektrowni, pod nadzorem doświadczonych specjalistów z branży.

Artykuł sponsorowany. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://stiloenergy.pl/
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Reklama