Rzeszów - Środa, 01.01.2025
Reklama

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Dodano:

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki. To urządzenia niezwykle praktyczne i atrakcyjne wizualnie - są smukłe, lekkie, a zarazem posiadają wystarczającą specyfikację sprzętową. Mimo bardzo lekkiej budowy, są w stanie zmieścić podzespoły, które zapewnią właściwe działanie, komfort pracy czy rozrywkę. Nie każdy mobilny i mocny laptop jest jednak ultrabookiem, zatem czym tak naprawdę jest ultrabook?
 

Co to jest ultrabook?


Termin ultrabook został po raz pierwszy użyty przez firmę Intel. To połączenie dwóch słów - „ultramobilny” i „notebook”. Główne założenie jest takie, że ultrabooki powinny być urządzeniami przenośnymi, które zapewniają maksymalną wydajność przy minimalistycznym designie. Chodzi o to, by urządzanie mimo swojej niewielkiej wagi, bardzo cienkiej budowie i łatwości w przenoszeniu, było również energooszczędne i nie traciło na technicznym aspekcie działania poszczególnych podzespołów.

Początkowo ultrabooki służyły przede wszystkim dla biznesu. Tego typu urządzenia były domeną osób na co dzień odbywających spotkania w różnych miejscach i ceniły niską wagę i mobilność tych urządzeń. Z czasem jednak na półkach mogliśmy znaleźć także ultrabooki dla graczy czy zastosowań domowych.
 

Cechy ultrabooków oraz wymogi


Laptom, by mógł "poszczycić się" mianem ultrabooka musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim jego waga nie może przekraczać 2 kilogramów. Ponadto określono także maksymalną grubość tego typu urządzeń. Dla laptopów maksymalnie 13-calowych jest to 20 mm grubości, a dla 14-calowych i większych to 23 mm grubości. Bardzo ważny jest także czas działania na baterii, który musi wynosić co najmniej 6 godzin. Pozostałe najważniejsze cechy to posiadanie dysku SSD, co najmniej jednego portu USB 3.0, a także energooszczędnego procesora. Ponadto powinien obsługiwać wszelkie technologie związane z połączeniami bezprzewodowymi.

Reklama
 

Ekran i jakość wykonania

Ultrabooki to także urządzenia, w których bardzo ważna jest jakość wykonania ekranu i stylistyka. Linia powinna być smukła i przyciągać nowoczesnym wyglądem. Mile widziany w ostatnim czasie jest także ekran dotykowy, bowiem wiele ultrabooków oferuje możliwość traktowania go zarówno jako laptopa, jak i tableta.
 

Przekątna ekranu i pamięć RAM

Przyjęło się, że ultrabook powinien posiadać co najmniej 4 GB pamięci RAM. Ponadto, nie ma ograniczeń, co do przekątnej ekranu, co oznacza, że znajdziemy ultrabooki zarówno 13, jak i 19-calowe. Ze względu na swoją budowę, ultrabooki posiadają ograniczoną ilość portów, a także mniejsze niż zwykle możliwości jego rozbudowy,


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Ubranka dla niemowląt - na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

Niemowlęce ubranka zachwycają uroczymi wzorami i wesołymi motywami, jednak czy kierowanie się wyłącznie wyglądem to dobry pomysł, zwłaszcza gdy chodzi o odzież dla naszej najmłodszej pociechy?

Artykuł sponsorowany

Internet symetryczny - o czym mowa w praktyce?

Aby firma funkcjonowała sprawnie potrzebne jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych w sferze IT. Z pomocą przychodzi internet symetryczny, który charakteryzuje się większą niezawodnością oraz efektywnością działania od tradycyjnych rozwiązań. Jak to działa...

Artykuł sponsorowany

Artykuły do pakowania z folii - folia bąbelkowa, folia stretch, poduszki powietrzne, taśmy pakowe

Jakie parametry posiadają takie opakowania i dlaczego są aż tak popularne? Poznajmy kilka rodzajów produktów z folii polietylenowej - torebki strunowe, folie stretch i inne.

Artykuł sponsorowany

Convenience food, czyli wygodna żywność - co to takiego i z czym się to je?

Convenience food (żywność wygodna) to jedzenie, które nie wymaga długiego przygotowywania. Takie posiłki można zjeść od razu lub po krótkiej obróbce termicznej, co pozwala konsumentowi zaoszczędzić cenny czas. Przykłady żywności wygodnej to...

Artykuł sponsorowany

Praca dla opiekunek w Niemczech: jakie doświadczenie zawodowe jest potrzebne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób to pomysł na dodatkowe zatrudnienie albo wręcz jedyna praca, której poświęcają życie.

Artykuł sponsorowany

Jak ochronić własność intelektualną naszej firmy?

Patenty, znaki towarowe, wzory przemysłowe – wielu Przedsiębiorców na własnej skórze przekonało się, jak ważne jest zadbanie o ochronę praw własności intelektualnej. 

Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji twarzy?

Chociaż mogłoby się wydawać, że pielęgnacja twarzy nie jest skomplikowanym zabiegiem, to ten proces ma sporo różnych niuansów, które mogą wpłynąć na niedokładne oczyszczenie i zadbanie o naszą skórę

Artykuł sponsorowany

Szykuje się nowa opłata - od opakowań

Rozmowa z Jarosławem Knopem, właścicielem firmy AD-EKO, ekspertem w zakresie ochrony środowiska, prowadzącym szkolenia dla przedsiębiorców z obszaru MŚP, organizowane przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z...

Reklama