Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Czy COVID-19 może powodować kurczenie się mózgu ?

Dodano:

Zanik mózgu odnosi się do utraty tkanek mózgowych, w tym neuronów i połączeń między nimi. "Kurczenie się mózgu" również wchodzi w zakres atrofii mózgu. Może dotyczyć całego mózgu lub tylko niektórych jego części.
 

Jak COVID-19 wpływa na Twój mózg?


Z niezrozumiałych jeszcze powodów, niektóre osoby, u których doszło do zakażenia COVID-19, mogą odczuwać objawy przez kilka tygodni, miesięcy lub lat po wyzdrowieniu. Te warunki po zakażeniu COVID są powszechnie znane jako "długi COVID". Występuje u osób, które niedawno miały COVID-19 i doświadczają nowych, nawracających lub trwających objawów 4 tygodnie lub dłużej po początkowym początku zakażenia. Kurczenie się mózgu jest jednym z takich stanów, które mogą powstać w wyniku długiego COVID. Jeżeli interesuje cię tematyka zdrowia to w serwisie medicot.pl znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie zarówno diet jak i zdrowego stylu życia.


Co mówią badania


Na przykład, jedno z 2022 badań wykorzystało dwa skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 785 uczestników. Badacze znaleźli zmiany w mózgu w 401 przypadkach, które testowały pozytywne dla COVID-19 między każdym skanowaniem. Zmiany obejmowały: zmniejszenie substancji szarej (zewnętrznej warstwy mózgu), uszkodzenia tkanek w obszarach mózgu związanych z węchem, zmniejszony rozmiar mózgu.

Badanie wykazało również, że ci sami uczestnicy, którzy wykazywali kurczenie się mózgu, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Było więcej uszkodzeń tkanki w obszarach mózgu, które kontrolują zapach. Możliwe wyjaśnienia obejmuje zapalenie lub bezpośrednie zakażenie wirusowe komórek mózgowych.

W innym badaniu również wykorzystano techniki MRI do oceny mózgów osób, które doświadczyły infekcji COVID-19. Tutaj badacze stwierdzili uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu. W wielu badaniach powiązano lek COVID-19 z zakrzepami krwi. Związek ten może dotyczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Możliwość powstania zakrzepów krwi w mózgu zwiększa również ryzyko udaru po zakażeniu COVID-19.

W jednym z badań z 2022 roku zauważono również uszkodzenia mózgu u pacjentów, którzy zmarli z powodu powikłań związanych z COVID-19 podczas pierwszej fali pandemii (od marca do lipca 2020 roku). Podobna tematyka na jedzmy-zdrowo.pl . Naukowcy znaleźli dowody na wycieki białka i uszkodzenia neuronów podczas przeprowadzania autopsji mózgu. Zasugerowali również, aby klinicyści zwrócili większą uwagę na zmiany w mózgu u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19 i skarżą się na objawy poznawcze, które mogą być oznakami długiego COVID.

Tzw. mgła covidowa, o której słyszy się od początku pandemi została zatem w dużej części udowodniona naukowo. Jeśli jesteś w gronie osób, które długo po wyzdrowieniu odczuwają pogorszenie swoich funkcji poznawczych, tzn. że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż przyczyną tego jest koronawirus.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o formę na lato? Skorzystać z diety pudełkowej!

Sezon wakacyjny coraz bliżej, więc warto zacząć budować formę na lato. Dla wielu osób jest to niezwykle ważne, ale z różnych względów nie udaje im się tego osiągnąć. Prostym i skutecznym rozwiązaniem...

Artykuł sponsorowany

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ?

Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Ten problem nurtuje każdego, kto wybiera się na wczasy za granicę.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych

Przed końcem aktualnego i obowiązującego ubezpieczenia OC warto rozpocząć poszukiwania kolejnej polisy. Dzięki temu można znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze finansowo.

Artykuł sponsorowany

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Artykuł sponsorowany

Jak zbudowane są internetowe serwisy informacyjne?

Internetowe serwisy informacyjne to wirtualne zamienniki klasycznej prasy. Ich zadaniem jest przekazanie cennych dla czytelnika treści, które są interesujące i rzetelne.

Artykuł sponsorowany

Kto kocha, lubi i kupuje, prezenty od Millenium Hall także otrzymuje!

W dniach od 14 do 16 lutego odwiedź Punkt INFO i odbierz jeden z setek prezentów z okazji Święta Zakochanych! By radość była jeszcze większa -  sam wybierasz co otrzymasz!

Reklama