Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Co jeść zamiast słodyczy i chipsów? Zdrowe przekąski

Dodano:

Dlaczego sięgamy po niezdrowe przekąski?


Przyczyn podjadania między posiłkami jest, wbrew pozorom, naprawdę wiele. Powodem może być stres (zarówno przewlekły, jak i krótkotrwały), nuda, pokusa żywieniowa (zwłaszcza gdy w zasięgu wzroku mamy batony czy chipsy), nieprawidłowa dieta (niezbilansowana, o złej kaloryczności), brak regularności posiłków. Szczególnie istotne są ostatnie dwa punkty. Jeśli dieta dostarcza zbyt mało kalorii w podstawowych posiłkach w ciągu dnia, a dodatkowo przerwy między nimi nie są regularne, jest to doskonałe pole do podjadania. Ponadto jeśli w diecie brakuje ważnych mikro -i makroskładników, organizm głoduje, a więc domaga się jedzenia na każdym kroku – co manifestuje się napadami tzw. wilczego głodu.

Jak poradzić sobie z problemem podjadania? Po pierwsze, możemy wyeliminować czynniki, które powodują głód między posiłkami. Po drugie, jeśli już czujemy nieodpartą ochotę na coś słodkiego lub słoną przekąskę, możemy zastąpić je czymś zdrowszym.


Sposoby na uniknięcie chęci podjadania


Zacznijmy od wskazówek dotyczących tego, co zrobić, aby ochota na słodkie czy słone przekąski w ogóle nas nie nachodziła. Oto kilka skutecznych sposobów:

  • spożywaj posiłki regularnie, co 3-4 godziny,

  • pij dużo wody — regularnie, w małych ilościach na porcję,

  • jedz kolację, zwłaszcza jeśli chodzisz późno spać — najlepiej na 3 godziny przed snem zjedz ostatni posiłek (powinien być lekkostrawny),

  • ogranicz spożycie cukru — im więcej cukru dostarczasz, tym organizm domaga się go częściej,

  • więcej się ruszaj — aktywność fizyczna reguluje metabolizm i daje większą motywację do tego, aby nie podjadać,

  • nie podjadaj podczas gotowania.

spożywaj posiłki regularnie, co 3-4 godziny,

pij dużo wody — regularnie, w małych ilościach na porcję,

jedz kolację, zwłaszcza jeśli chodzisz późno spać — najlepiej na 3 godziny przed snem zjedz ostatni posiłek (powinien być lekkostrawny),

Reklama

ogranicz spożycie cukru — im więcej cukru dostarczasz, tym organizm domaga się go częściej,

więcej się ruszaj — aktywność fizyczna reguluje metabolizm i daje większą motywację do tego, aby nie podjadać,

nie podjadaj podczas gotowania.


Pomocny może być catering dietetyczny


Jeśli głównym powodem podjadania jest nieodpowiednia dieta, brak czasu na jej planowanie i przygotowywanie zróżnicowanych posiłków, a także jedzenie o bardzo nieregularnych porach, naturalnym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny, czyli tzw. dieta pudełkowa (na terenie Rzeszowa działa np. catering MediDieta: https://medidieta.pl/catering-dietetyczny-rzeszow/). Skorzystanie z takiej oferty pozwala na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, co jest najistotniejsze w kontekście redukcji problemu podjadania. Po drugie, posiłki są starannie planowane pod względem zawartości składników oraz kaloryczności, aby spełniły nasze zapotrzebowanie i tym samym zapobiegały napadom głodu. Kolejna zaleta to fakt, że wszystkie posiłki otrzymujemy gotowe – codziennie rano przyjeżdża do nas kurier z pakietem gotowych potraw obejmujących plan posiłków na cały dzień. Bez wątpienia dieta pudełkowa to jeden ze skutecznych sposobów na podjadanie.


Naucz się zdrowego podjadania



Niektóre osoby, mimo wdrożenia wyżej wymienionych sposobów, będą i tak podjadać, ponieważ stanowi to np. element rytuału. Oglądasz ulubiony serial, koniecznie z miską słonych przekąsek? Podobnych sytuacji, które sprzyjają podjadaniu, jest naprawdę wiele. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie przekąski wybrać, aby nie utrudniały nam drogi do osiągnięcia wymarzonej wagi. Na jakie przekąski możemy się skusić zamiast słodyczy i chipsów (lub innych słonych przekąsek)? To np. surowe warzywa, suszone i świeże owoce, orzechy.

Pamiętaj jednak, że owoce (zarówno suszone, jak i świeże) zawierają naturalne cukry i również mogą prowadzić do nadwagi, jeśli są spożywane w nadmiarze. Lepiej postaw na słodsze warzywa, np. marchewki. Sprawdzonymi, zdrowymi przekąskami będą także kalarepa i seler naciowy, które łatwo przygotujesz do oglądania serialu. Uważaj na orzechy – są one zdecydowanie zdrowsze od batonów czy chipsów (to źródło m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych), ale z drugiej strony mają sporo kalorii. Mniej kaloryczną alternatywą będą nasiona słonecznika i pestki dyni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama