Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Akt notarialny – co to takiego i dlaczego jest tak ważny?

Dodano: /

Niektóre dokumenty uznaje się za nieważne, jeśli nie maja formy aktu notarialnego. Tego typu dokument jest czymś w rodzaju dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie w przypadku umowy dotyczącej transakcji na dużą kwotę. Przy dużym ryzyku strony umowy często sporządzają dokumentację w kancelarii notarialnej. Są także sytuacje, w których wykonanie aktu notarialnego jest wymagane prawnie.

Co trzeba wiedzieć o akcie notarialnym?

Akt notarialny jest urzędowym dokumentem wykonywanym przez notariusza, który ma moc prawną. Potwierdza wyrażenie woli. Stanowi formę dokonania konkretnych czynności prawnych. W wielu sytuacjach wymaga się sporządzenia umowy w postaci aktu notarialnego, bo w przeciwnym razie uznaje się ją za nieważną. Zgodnie z zapisami widniejącymi w ustawie Prawo o notariacie z 1991 roku akt notarialny może zostać przygotowany, bo wymagają tego przepisy prawa lub zdecydują tak obie strony umowy.

Należy od razu zaznaczyć, że tylko osoba mająca odpowiednie kwalifikacje może sporządzić akt notarialny. Zgodnie z prawem może zrobić to wyłącznie notariusz ze względu na jego wiedzę i uprawnienia. Sformalizowany charakter aktu notarialnego dotyczy zarówno jego postaci, jak i używanego języka. Po sporządzeniu takiego dokumenty konieczne jest jego odczytanie. Jest to ostatni moment na wniesienie ewentualnych zastrzeżeń odnośnie jego treści. Można również ją poprawić pod warunkiem, że zgodzą się na to obie strony umowy. Wszelkich poprawek dokonuje zawsze notariusz, który sporządził oryginalny akt notarialny.

Co zawiera akt notarialny?

Reklama

W akcie notarialnym muszą znajdować się informacja odnośnie tego, kiedy dokładnie został sporządzony (data, miesiąc i rok). Niezbędne jest podanie miejsca wykonania dokumentu. Notariusz musi podać w akcie notarialnym swoje dokładne dane, to samo dotyczy obu stron umowy. Zawrzeć trzeba również oświadczenia stron. Nie może zabraknąć stwierdzenia o odczytaniu aktu notarialnego, jego przyjęciu i podpisaniu. Wymagane są podpisy osób uczestniczących w akcie i obecnych przy jego sporządzeniu oraz podpis notariusza np. https://www.sprawdzonynotariusz.pl/.

Kiedy potrzebny jest akt notarialny?

Akt notarialny sporządza się podczas zawierania umowy, jest to uzależnione od woli stron. W niektórych sytuacjach umowa musi mieć formę aktu notarialnego, co zastrzega sobie ustawodawca. Wymaga się jego wykonania w przypadku sporządzania umowy spółki partnerskiej, umowy spółki komandytowej, umowy spółki komandytowo-akcyjnej, umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umowy zakupu-sprzedaży nieruchomości, umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego, umowy zbycia własnościowego prawa do lokalu, umowy o podział spadku.

Jest wiele czynności cywilnoprawnych, w których obowiązkowe staje się sporządzanie aktu notarialnego. Będzie on wymagany w przypadku umowy darowizny, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, aktu poświadczenia dziedziczenia, umowy rozdzielności majątkowej/wspólności majątkowej małżeńskiej, testamentu notarialnego. Akt notarialny jest konieczny przy zawieraniu umowy zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz oświadczenia właściciela nieruchomości, na której ma zostać ustanowione ograniczone prawo rzeczowe typu hipoteka.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Olejek CBD na przeziębienie

Przeziębienie to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która dopada nas szczególnie jesienią oraz zimą.

Artykuł sponsorowany

Mail z CV – jak powinien wyglądać?

Proces rekrutacji jest bezwzględny. Musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów, nie tylko prezentując doskonałe CV, ale także wysyłając odpowiedniego maila z dokumentami aplikacyjnymi.

Artykuł sponsorowany

Rozwód z orzeczeniem o winie - jak wygląda?

Sprawy rozwodowe nie są przyjemne. Zwłaszcza te z orzekaniem o winie. Często ciągną się miesiącami, nadszarpując nerwy obu stron.

Artykuł sponsorowany

Targi pracy i targi edukacyjne już w marcu w Rzeszowie

Dobra szkoła, dobry zawód, dobra praca – aby je zdobyć, trzeba podejmować trafne decyzje, a z ofertą szkół i firm najłatwiej zapoznać się na targach. 

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla firm - co warto wiedzieć na ten temat?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem kosztów przez przedsiębiorców.

Artykuł sponsorowany

Środki i możliwości w zakresie opieki osób starszych w Niemczech

Osoby starsze mierzą się codziennie z wieloma przeszkodami: osłabione zmysły wzroku i słuchu ograniczają odbieranie bodźców z otoczenia, artroza blokuje przemieszczanie się, a demencja dezorientuje i utrudnia komunikację

Artykuł sponsorowany

Dni Otwarte Volvo Electric Days z Nowym Volvo C40!

Najbliższe dni będą prawdziwie elektryzujące dzięki Dniom Otwartym Volvo! 

Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się dobry kredyt konsumencki?

Szeroko pojęte kredyty oraz pożyczki zaliczane są w obecnych czasach do jednych z najistotniejszych usług finansowych, z których korzystają konsumenci.

Reklama