Akumulator – co ile trzeba wymieniać?
To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od sposobu korzystania z samochodu oraz jakości samej baterii. Nie warto w tym miejscu zagłębiać się w szczegóły działania, ponieważ to – wbrew pozorom – dość skomplikowane.
Prawidłowo użytkowany akumulator działa około pięciu, sześciu lat. Mowa o tym, który został włożony do samochodu podczas pierwszego montażu. On zawsze jest najbardziej trwały. Są przypadki, kiedy pierwsza bateria wytrzymuje nawet dekadę.
Kiedy jednak przyjdzie czas wymiany, należy sięgnąć po akumulator sprawdzonego producenta. Ważne, aby sprawdzić rok produkcji – kupujmy sprzęt wyłącznie z bieżącego roku. Tylko wtedy mamy gwarancję, że bateria będzie właściwie spełniać swoje zadanie.
Jak naładować akumulator?
Przede wszystkim, jeśli chcemy ładować akumulator na postoju, musimy wiedzieć, czy nasza ładowarka pozwala na jego ładowanie bez odłączania. W teorii lepiej i bezpieczniej jest zdjąć klemy. Należy tu pamiętać, że najpierw zdejmujemy klemę ujemną. Oczywiście nie zrobimy tego ręcznie – trzeba mieć podstawowy zestaw kluczy.
A jak naładować akumulator, kiedy nie mamy ładowarki? Możemy poprosić o pomoc kogoś, kto ma kable rozruchowe. Podłączamy je do obu akumulatorów i odpalamy samochody. Jeśli nie znamy nikogo takiego albo spotka nas taka sytuacja na mieście, możemy zadzwonić po Straż Miejską, która pomoże nam w uruchomieniu auta.
Skoro już wiemy, jak naładować akumulator, warto też sprawdzić jego napięcie. Jeśli się rozładował, może się okazać, że jego czas dobiega już końca. Nie każdy ma miernik, więc wystarczy podjechać do pierwszego napotkanego warsztatu. Gdy napięcie spoczynkowe będzie poniżej 12,4 V, jest to znak, aby rozejrzeć się za nową baterią.
Źródło: https://mtu24.pl/rozladowany-akumulator-jak-bezpiecznie-go-naladowac/
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz